Ha mindig volt korrupció, s mindig lesz is, akkor minek a szájtépés, az állandó vita? – kérdezhetnénk értetlenül. Írjuk a társadalmi veszteségek rovatba és lépjünk tovább. A dolog azonban nem ilyen egyszerű. Nem mindegy a mérték, és az sem, hogy beletörődve tudomásul vesszük, vagy felháborodunk, leleplezzük, büntetjük, és megoldást keresünk. Ez utóbbi esetben még van esély egy egészséges, versenyben erősödő, értéktudatos társadalom kialakítására. Ha beletörődünk, csak a lecsúszás lehet a következmény. Ha rendszeresen arra érdemtelenek nyerik az állami közbeszerzéseket, vagy az európai uniós pénzekből is ők részesednek nagyobb mértékben, milyen hatással lesz az a tiszta versenyre, a megmérettetésre készülőkre? Vagy ők is beszállnak a „kenőversenybe”, vagy távoznak. A jobbak az utóbbit választják.
Múlt kedden a 20-20-20 női vezetői klub képviselőit és pártolóit a Siemens vezérigazgatója látta vendégül. A cél csak annyi volt, hogy a női cégvezetők szervezett formában – évente négyszer, mindig más nagyvállalati vezetővel tanácskozva – érzékeltessék, léteznek, van véleményük a világról, odafigyelnek a magyar gazdaság problémáira, s ha meghallgatják, javaslataik is vannak a megoldásra. Kedden sok egyéb mellett a magyarországi korrupció került napirendre. Mint az üzleti világot nagyon zavaró jelenség.
Szerdán az EY tette közzé korrupciós jelentését. Eszerint Magyarországon a környező országokhoz képest is magas a gazdasági szereplők körében azok aránya, akik úgy érzik, széleskörű a korrupció az országban. Az egész világra kiterjedő, összesen 3800 ember megkérdezésével kétévente elvégzett kutatás keretében Magyarországon száz interjút készítettek. A megkérdezettek fele ötezernél több embert foglalkoztató cég dolgozója volt, nagyjából tíz százalékuk felső vezető. Az eredmény megdöbbentő: míg Magyarországon a válaszolók 73 százaléka mondta azt, hogy széles körűnek tartja a korrupciót, a kelet- és közép-európai országok csoportjában 63 százalék az átlag, a fejlett államokban pedig 35 százalék.
Ugyanezen a napon a legfőbb ügyész benyújtotta beszámolóját a vádhatóság tavalyi évéről. Közel háromszorosára nőtt a korrupciós cselekmények száma: 2013-ban 1105-öt regisztráltak, tavaly 3268-at. Ez a szám 2010-ben még 481 volt. Ezen a bűncselekményfajtán belül négyszeresére nőtt a regisztrált gazdasági vesztegetések száma: 2013-ban 398 volt, tavaly 1684. Sovány vigasz, hogy e növekedés a tavaly leleplezett pénzért adott nyelvvizsga-bizonyítványok miatt alakult így.
Három különböző esemény, ám a téma ugyanaz: a korrupció. Vagy legyünk megengedők: annak magas érzete. A keddi üzleti csúcstalálkozón elhangzott a kérés: minden jelenlévő mondjon egy ötletet arra, miként szüntetné meg ezt a gazdasági bűncselekményt. Bár a kérés váratlan volt, az elhangzott javaslatok nem nagyon szórtak: nyilvánossággal, világos szabályokkal, oktatással, s a jó példák terjesztésével. Ha kiderül, hogy tisztességes vállalatként is lehet eredményt elérni, talán akadnak követők is. Egyre többen. A jó példa ragadós. Ám ez kevés, merthogy ez nagyon összetett társadalmi gond. Csak egy elem javítása nem elég, ám céltudatos, sok területre kiterjedő összehangolt munkával sok-sok év alatt lehetne eredményt elérni. Az oktatással kellene kezdeni: jó lenne, ha világos, egyértelmű értékrend jelenne meg a tananyagban. Ám ha a tanítottak szöges ellentétben állnak a gyakorlattal, akkor kiábrándulás lehet a végeredmény.
Ha a megkérdezettek majdnem háromnegyede szerint nálunk széleskörű a korrupció, akkor nagy a baj. Ilyen fokú fertőzöttség szétzilálja az országot, a gazdaságot, az értékrendet, azaz mindent. Egy ilyen ország nem lehet versenyképes. E helyzeten a jó példák terjesztése sem segíthet. Az általános tapasztalat a lényeg. És a mindenkori kormány teljes elkötelezettsége a korrupció felszámolása mellett. Ehhez pedig leginkább világos, egyértelmű szabályok, transzparens működés és nyilvánosság kell. Közpénzekhez – legyen az európai vagy magyar – csak teljes nyilvánossággal lehessen hozzáférni. Ha ez nem így lesz, akkor marad a mutyi, a kenőpénzek, az „urambátyám” világ modernizált túlélése. S Magyarország egyre távolabb kerül Európától.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.