Úgy tűnik, az ellenzéki képviselők is a brókerek pártján állnak – ez a Rogán Antal Fidesz-frakcióvezetőhöz köthető megállapítás nagyjából mindent elmond arról, ahogy az Országgyűlés és a kormányzat a brókercégek körül kialakult helyzetet kezeli. A kormánypárti politikus ezt a velős következtetést azután vonta le, hogy az ellenzéki képviselők nemleges szavazatain – illetve a Jobbik tartózkodásán – elcsúszott a pénzügyi közvetítő rendszer szigorúbb felügyeletéről szóló, kétharmados többséget igénylő törvényjavaslat a múlt héten.
Kétségtelen, hogy a kormány által összeállított törvényjavaslatnak több érdekes pontja is akad. Az egyik ilyen, hogy az Országos Betétbiztosítási Alapot (OBA) gyakorlatilag összevonnák a Befektetővédelmi Alappal (Beva), miközben az utóbbinál a kártalanítási értékhatár a jelenlegi 20 ezerről 100 ezer euróra növekedne. A másik lényegi elem a változtatások sorában, hogy a jelenlegi öt évről háromra csökkentenék a kötelező átfogó felügyeleti vizsgálatok maximális időközét, illetve a felügyeletként is eljáró jegybank újabb jogosítványokat kapna ahhoz, hogy a gondba kerülő cégeknél minél gyorsabban eljárjon. Az elrettentés eszközével élve megemelnék a kiszabható felügyeleti bírságok összegét is. Szintén lényeges elem, hogy a pénzügyi intézmények a Quaestor Károsultak Kárrendezési Alapjába fizetendő előlegüket – amelyet a méretükkel arányosan fizettek be – levonhatják a társasági adójukból, illetve egyes esetekben akár a fizetendő különadójukból is.
A javaslat – bár kétségtelen, hogy látszik rajta a jobbító szándék – első látásra is több sebből vérzik: a Beva és az OBA egy kalap alá vétele több szempontból is vitatható (leginkább azért, mert egy kategóriába sodorja az értékpapírokat a betétekkel), de a sűrűbb, átfogó felügyeleti vizsgálatok elrendelésével, és az MNB hatáskörének további kiterjesztésével is lehet vitatkozni, anélkül, hogy bárki is a brókerek pártján állna.
A legnagyobb probléma mégsem ez, hanem egyszerűen az, hogy megint előállt egy olyan probléma, amelyet mind a kormányzat, mind az ellenzék tisztán a politika mezején kíván megoldani, úgy, hogy egy árva szó sem jut a szakmai érveknek. Ez kiválóan látszik abból, ahogy kezelni próbálják a helyzetet: korábbi PSZÁF-elnököket citálnak bizottságok elé, azon megy a matek, hogy melyik kormányzat regnálása alatt csalhatott a Quaestor leánycége, és melyik politikai oldal felelőssége ez az egész jelenség. Mindeközben fel sem merül az a probléma, hogy a felhalmozódott mínuszt ismét csak a talpon maradt, piaci alapon, törvényesen működő szolgáltatókkal nyeletik le, gondosan ügyelve arra, hogy a károsultaknak lehetőleg egy fillérjébe se kerüljön ez az egész.
És a legszomorúbb ebben a folyamatban, hogy nem emlékszem egy ellenzéki erőre/politikusra sem, aki józanul próbált volna érvelni akár a Beva és az OBA összevonása, vagy akár a pénzügyi szolgáltatók újbóli megsarcolása ellen. Az érvek kimerültek abban, hogy a kormány sunyít, és a javaslataival is csak a saját felelősségét akarja takargatni.
A kérdés a jelenlegi szituációban mindössze annyi lehet, hogy ezek után a döntéshozók – beleértve az ellenzéki erőket is – mégis mit várnak a jövőben a legfőbb érintettektől, a kisbefektetőktől. Utóbbiak ugyanis – látva, hogy mi folyik a bedőlések után – joggal dőlhetnek hátra, és legközelebb is megveszik a nyolc százalékos éves hozamot ígérő, messziről is kockázatosnak tűnő vállalati kötvényeket anélkül, hogy egy kicsit is jobban utánanéznének annak, hogy mégis mit készülnek a portfóliójukba gyűjteni. De ez nem kizárólag a brókercégek ügyére, hanem egy sor más problémára – lásd devizahitelek – is igaz: a politika mára eljutott oda, hogy a polgár sérthetetlen, megvédjük mindentől, a saját gondatlanságát is beleértve. Az, hogy ennek már középtávon is nagyon káros hatásai vannak, senkit nem érdekel. Nem a brókerek pártján kellene tehát állni, hanem a józan észén, mert ez olyan spirál, amiből már így is nagyon nehéz lesz kitolatni. Azért bízom benne, hogy sikerülni fog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.