Matolcsy György saját szempontjából remek pillanatban került az MNB élére, hiszen a világgazdasági válság után úgy látszott, fenekestül fordul fel a monetáris politika. A Fed zsákszámra vásárolta az amerikai állampapírokat, az angol jegybank pedig a mennyiségi lazítás után be akarta indítani a vállalati hitelezést. A Bank of Japan annyi pénzt nyomtatott, hogy a jen óriási leértékelődésen ment keresztül, és még a feltörekvő piaci jegybankok is megpróbálkoztak néhány szokatlan lépéssel.
Az unortodox eszközök virágzásának időszakában nem is lehetett volna olyan elnököt választani az MNB-nek, aki Matolcsynál is bátrabban nyúlt volna a gazdaságélénkítéshez. Az alapkamat leszállítása mellett puhította a 3 százalékos merev inflációs célt, és a Bank of England programjának mintájára elindította a Növekedési Hitelprogramot.
A kötvényvásárlástól viszont tartott, miután a forint nem tartozik a kedvelt tartalékvaluták közé. Az MNB-nek így közvetlen pénznyomtatásra nem volt lehetősége, de a legújabb fegyver, az önfinanszírozás bejött neki. A külső sérülékenység csökkentése mellett sikerült elérnie, hogy a bankok soha nem látott ütemben vásárolják meg a magyar állampapírokat.
Nem is volt más lehetőségük a pénzintézeteknek, miután az MNB a likvid kéthetes kötvényt betétté alakította, majd az irányadó eszköz futamidejét hatszorosára emelte. Miután a kincstárjegyek hozama olyan alacsony lett az óriási kereslet miatt, hogy a bankoknak újra megérte a jegybankba tenni a pénzt, az MNB 25 bázisponttal lejjebb tolta a kamatfolyosót.
Az MNB lépései alapján világos: szinte mindent hajlandó megtenni azért, hogy a bankokat állampapírok vásárlására kényszerítse. Lehet, hogy az MNB-nek csupán ennyi a célja, de a monetáris politika állandó alakítgatásának más hatásai is lehetnek, amit jelez a forint gyengülése és a bóvli besorolású állampapírok hozamának dinamikus esése (amelyek egyre kevésbé vonzóak már a külföldiek számára), így a magyar állam szinte ingyen jut rövid hitelhez.
Amikor Orbán Viktor több mint négy éve cáfolta az inflációs cél emeléséről szóló pletykákat, akkor azt is mondta, hogy a monetáris politika a lassú mozgású sportok közé tartozik. Vagyis szerinte nyugodtság kell hozzá, nem lehet „rángatni”. A miniszterelnöknek akkor igaza volt, és ha most újra ezt mondaná, akkor sem tévedne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.