Az idei évvel nem lesz gond. A munkaerőhiánnyal sújtott gazdasági helyzetben a keresetek gyorsan növekszenek, még annál is nagyobb ütemben, mint ahogy tavaly, ezzel pedig a lakossági fogyasztás erős támasza lesz a GDP-növekedésnek. Igaz, az infláció emelkedő pályára áll, de a reálbérek növekedése még így is meghaladhatja a tavalyit. A béremelkedést nemcsak az támogatja, hogy történelmi csúcson van a betöltetlen álláshelyek száma, és a cégek egyre kevésbé találnak megfelelő munkaerőt, hanem az is, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum a 2000-es évek eleje óta nem látott mértékben emelkedik, ez pedig minden kategóriában feljebb lökheti a kereseteket.
A belső kereslet másik komponensét jelentő beruházások is növekedési pályára kerülnek idén, hiszen az Európai Uniótól megérkeznek az eurómilliárdok az új uniós költségvetési ciklusból – ezek a magyar állam és a vállalatok számára nélkülözhetetlen fejlesztési források. A kormányzati programok segítségével a lakásberuházások is felfutnak, ezzel élénkülhet a tartós fogyasztási cikkek kereslete, vagyis összességében jelentős impulzust kaphat a magyar gazdaság.
Mindezek alapján jó esélyünk van arra, hogy a 2 százalék körüli növekedéssel jellemezhető 2016-os évet magunk mögött hagyva, akár kétszer olyan gyorsan bővüljön a gazdaság, mint tavaly, és újrainduljon a megtorpant konvergencia az EU felé. Az optimisták szerint a kedvező növekedési ütem kitarthat a választási évben és még azt követően is, miután a költségvetési politika borítékolhatóan expanzív lesz.
A munkaerőhiány miatti gyors béremelkedés időszaka valószínűleg még néhány évig velünk marad. Ahhoz azonban, hogy valóban szakítani tudjunk az olcsó munkaerőre épített modellel, és a magas hozzáadott érték teremtésével próbáljunk meg versenyezni, nemcsak a bérek nagymértékű növelésére lesz szükség, hanem a termelékenység javulására is. Az kell például, hogy a PISA-teszteken romló helyett javuló tendenciát mutasson a diákok teljesítménye, az kell, hogy az oktatási rendszer ne szegregáljon, hanem bontsa le a fiatalok közötti különbségeket, és az, hogy minél többen érjenek el minél magasabb iskolai végzettséget.
A vállalatok működése szempontjából kulcskérdés, hogy a világ legnagyobb versenyképességi rangsoraiban megálljunk a lejtőn – legyenek azok akár vállalatvezetők véleményén, akár makrogazdasági számokon alapuló listák –, vagyis arra is szükség lesz, hogy a gazdaságpolitika működését átláthatónak, konzisztensnek, kiszámíthatónak tartsák a szereplők. Fontos lépés a minimálbér számottevő emelése, ahogy a lakásprogramok is azok, hiszen rengeteg fiatalnak okoz súlyos gondot, hogy saját vagy nagyobb lakásba költözhessen. A társasági adó csökkentéséből azonban a magyar vállalatok nagyon-nagyon keveset éreznek majd, az intézkedések közül igazából csak a járulékcsökkentés az, ami könnyebbséget jelenthet nekik.
Magyarország számára egyetlen út létezik ahhoz, hogy a gazdasági növekedésre ne csak egy-két évig lehessünk büszkék, hanem folyamatosan el tudjuk mondani: a régióval együtt, lépésről lépésre kerülünk közelebb a fejlett országokhoz. Most remek pillanat van ennek sikerültéhez: a költségvetés pozíciója képes elviselni a strukturális reformokból fakadó költségeket, a belső kereslet növekedése pedig szilárd támaszt nyújt a vállalatoknak a bővüléshez. Most a kormányzaton a sor, hogy a növekedés hosszú távú alapjait helyreállítsa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.