Úgy két éve tudható, hogy egyes számú gazdasági gondunk a megfelelő minőségű munkaerő hiánya lesz. Nincs ebben meglepő, máshol is hasonló a helyzet. Európában és az Egyesült Államokban a pénzügyi válságot követő recessziós évhez képest mostanra megfeleződött a munkanélküliség, gyorsan nő a betöltetlen álláshelyek száma. Ha lassan is, de a legtöbb gazdaságban sikerült utolérni a válság előtti outputszintet. A vállalatok sokáig nem igényeltek többletlétszámot, sőt! Ám előbb az amerikai, majd késéssel az európai konjunktúra is magára lelt, és nem kellett sok idő, hogy a munkaerő hiánya váljék a növekedés fő akadályozó tényezőjévé: két százalék körüli-feletti tartós gazdasági bővüléshez már kell új munkáskéz és gondolkodó fej.
A mi esetünk némileg más: minden öndicséret ellenére a magyar gazdaság az utolsók között, 2016-ra jutott vissza a válság előtti (nem túl magas) termelési szintjére. Ettől még nem lenne általános hiány munkaerőből. Ám itt van a fránya demográfia: ma egy évben annyi gyerek születik, mint ahány egyetemre, főiskolára jelentkezett egy generációval ezelőtt, és az elmúlt néhány évben nekilódult a nyugatra ingázás és migrálás. Ha nincs gyors műszaki fejlődés, amely a munkát tőkével helyettesítené – márpedig a produktív beruházási hányadunk minden uniós pénzözön ellenére elmarad a kétezres évek elejének mértékétől –, akkor a két-három százalékos gazdasági növekedés valóban beleütközik a rendelkezésre álló munkaerő-állomány korlátjaiba.
Itt azonban elágazik a történet. Mert egyfelől munkaerő-tartalék még bőven lenne: aktivitási rátánk európai összevetésben továbbra is szerény, ne vezessen félre senki a kimutatott alacsony munkanélküliségi ráta. Tartalék található az ötven éven felettiek között, a nem tipikus foglalkoztatási kategóriákban, a közfoglalkoztatásba bevontaknál. Továbbá igen sokakat köt le az állami szektor, kétséges hatékonyság mellett. És van még klasszikus munkanélküliség és tartós inaktivitás is: gyakran csak húsz kilométert kell arrébb menni a munkaerő-hiányos ipari központoktól, hogy álmos, pangó, munkátlan településre jussunk. Súlyos belső mobilitási gondok terhelik társadalmunkat. A kormányzati akciók ma – csakúgy mint korábban – a lakástulajdon megszerzését támogatják; ami rendben is lenne, ha az ingatlan mint legfőbb, sőt egyetlen megtakarított családi vagyontárgy nem gátolná a munkaerő földrajzi (és szakmaközi) mobilitását. Bárhogy van is, nem reménytelen – csak nagyon nehéz – munkaerő-tartalékaink megmozgatása.
De mi van a robotokkal, az algoritmusokkal, a forradalmi digitalizációval? Nemzetközi elemzések sora mutatja ki, hogy milyen állásokat, tevékenységeket lehet gazdaságosan helyettesíteni a technikai vívmányokkal. Ahol 30 euróba vagy dollárba kerül egy munkaóra a munkaadónak, ott persze hamar megéri a robotizálás, ám nálunk 8 euró a bruttó bérköltség; vélhetnénk, hogy hozzánk sokáig nem ér el a forradalom. Persze a hazai bérek is nőnek, de még ötvenszázalékos emelkedéssel is 12:32 lenne középtávú bérköltségelőnyünk a német-osztrák szinthez képest.
Mégis csupán önáltatás azt hinni, hogy a tartósan alacsonyabb bérszintünk jó sokáig megóv minket az új ipari forradalomtól. Ha technológiai és gazdaságossági okokból az értéklánc összes többi elemében bekövetkezik a digitalizáció, akkor kizárt, hogy a magyarországi termelési, szolgáltatási fázisokban megmaradhatna a mai (hívjuk így: analóg) termelési kultúra. Vagy mi is áttérünk, vagy kimetszenek a láncolatból. Márpedig ha ez így van, akkor mielőbb neki kell látnunk a társadalom felkészítésének: a már foglalkoztatottakat képessé kell tenni az új termelési kultúra átvételére, a most iskolába kerülőket pedig ne a ma éppen hiányszakmának számító területekre képezzék ki, hanem arra a jövőbeli gazdaságra készítsük fel tudással, attitűddel és készségekkel, amely a fejlettebb világban már félig valóság! Holnapra egészen az lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.