Mikor és milyen céllal jött létre a GTTSZ?
A Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége (GTTSZ) azért jött létre 25 évvel ezelőtt, mert a MTESZ, amely annak idején a teljes műszaki és természettudományos értelmiséget kormányzati szinten összefogta, gyakorlatilag csődbe ment. Azok a szakemberek, akik továbbra is szükségét érezték e témában az összetartásnak, önálló szervezetet hoztak létre. A GTTSZ létrehozásának az volt a célja, hogy a közgazdasági érdeklődésű műszaki értelmiségnek legyen egy saját fóruma, legyen lehetősége együtt gondolkodásra, előadásokat tartani és hallgatni, rendezvényeken prezentálni, ahol lehetőség nyílik az állásfoglalások megfogalmazására azokról a kérdésekről, amelyek éppen napirenden vannak.
Hogyan működik a GTTSZ?
Kiemelten közhasznú tevékenységet végző szervezet a GTTSZ. A szövetség abból a pénzből működik, amelyet a jogi személyiségű tagok, illetve a támogató magánszemélyek befizetnek. Az eltelt 25 év alatt a szövetség új tagokkal alig bővült, továbbá az idő előrehaladtával a tagság átlagéletkora jelentősen megemelkedett. Erre a helyzetre reagálva a közelmúltban változtatott a szövetség a működésén, és ma már igyekszik eljutni a fiatalokhoz. A cél nem más, mint hogy az idősek bölcsességét egyesítsük azzal az új életszemlélettel, dinamizmussal és látásmóddal, amellyel a mai fiatal korosztály rendelkezik. Az utóbbi néhány évben számos egyetemen, főiskolán tartottunk rendezvényeket, hogy a jövő nemzedékét adó fiatal szakemberek lássák, hogy ha a különböző korosztályú és más gazdasági környezetben szocializálódott szakemberek összefognak, a kollektív intelligenciájukkal, kompetenciájukkal alkalmasak arra, hogy a társadalmi mozgásokból közösen kivegyék a részüket. A felsőoktatási intézményekben tartott előadásainkat társadalmi munkában végezzük, ehhez jelentős segítséget kapunk jogi tagjainktól, akik a tagdíjon felül is támogatnak bennünket. Kiemelném a segítséget nyújtók közül a Magyar Nemzeti Bankot, amely a PADA alapítványon keresztül nyújt segítséget, illetve a másik nagy támogatónkat, a Diákhitel Központot.
Milyen témakörökről szólnak ezek az előadások?
A tematikából két részt emelnék ki: az egyik a fiatalok és a mindennapi pénzügyek problematikája, a másik pedig a monetáris politika, a jó állam kialakításáról, szerepéről szól. Fontos megemlíteni, hogy minden rendezvényünkön az érintett területi Kereskedelmi és Iparkamara is jelen van, vendégelőadót biztosít és tájékoztatást nyújt a helyben működő iparvállalatok, gazdálkodó szervezetek működéséről. Utóbbi azt a célt szolgálja, hogy a hallgatók képet kapjanak a környéken elérhető munkaerőpiaci lehetőségekről, és kedvet kapjanak ahhoz, hogy a térségben vállaljanak munkát. A munkaerőpiac kapcsán fontos megemlíteni, hogy a GTTSZ atomerőmű-párti, így a paksi beruházás által leginkább érintett megyékben – Bács-Kiskunban, Tolnában, Baranyában – is előadásokat tartunk az atomenergia szerepéről, ezek az előadások kezdetben a műszaki kérdésekkel foglalkoztak, most már elsősorban a biztonsággal összefüggő témák vannak terítéken.
Hogyan épül fel a GTTSZ?
Több tagozatunk is működik, amelyek lehetnek regionális és szakmai alapúak. Létezik gazdasági és ifjúsági tagozat is, de nagyon fontosnak tartom a hon- és rendvédelmi tagozatunk munkáját is. Felvettük emellett a kapcsolatot a Doktoranduszok Országos Szövetségével is. Az együttműködés lehetővé teszi, hogy olyan kutatásokat támogassunk, amelyek piacképesek ugyan, de a tudományos fokozat (PhD) megszerzéséhez szükséges idő nem volt elegendő.
Melyek a szervezet hosszabb távú céljai?
A szövetség hosszú távú célja az, hogy még idén ősszel összefogjuk a műszaki tudományos szervezeteket, és egy egységes fórumot hozzunk létre. Az Emberi Erőforrások Minisztériumától megkaptuk az elvi támogatást, és a kezdeményezés mellé állt Soltész Miklós államtitkár úr és Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára is. A GTTSZ kapcsán látni kell, hogy egy kis költségvetéssel – évi nyolcmillió forintból – működő civil szervezetről van szó, amelynek még fizetett alkalmazottja sincs. A tevékenységünk kapcsán pedig – hasonlóan más civil szervezetekhez – egyetlen cél lebeg a szemünk előtt, hogy a magunk eszközeivel, a szövetségben lévő felhalmozott tudással Magyarország érdekeit és fejlődését szolgáljuk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.