Jövőre is kedvező lesz a világgazdasági környezet a kelet-közép-európai régió vállalatai számára, és a belső kereslet is támogatja majd a kelet-közép-európai részvénypiacokat. A várható eredménynövekedés stabil külső és belső egyensúllyal párosul, bár a kamatkörnyezet emelkedése a gyorsuló bérkiáramlás miatt lendületesebb lehet itt, mint a kontinens egészén. Ilyen körülmények között a régió a világ egyik legolcsóbb piacának számít.
Kelet-Közép-Európa (KKE) jövő évi növekedési esélyeit és a régiós cégek részvényértékének várható alakulását vizsgálva nem tekinthetünk el attól, hogy a térség – Lengyelország kivételével – kicsi, nyitott gazdaságok halmaza, amelyek az átlagosnál is jobban kitettek a világgazdasági folyamatoknak. Várakozásunk szerint 2018-ban is nagy valószínűséggel velünk maradhat az a szinkronizált világgazdasági növekedés, amely ráadásul még jövőre sem fogja a túlfűtöttség jeleit mutatni. Mindez az inflációs és a kamatkörnyezet fokozatos megjelenésével párosul, ami kedvező táptalajt nyújt a globális részvénypiac számára.
Ilyen alapforgatókönyv mellett a globális részvénypiac általános árazása a növekedési lehetőségek (például jelentős technológiai forradalom, globális népességnövekedés, újfent fokozódó globális kereskedelem) fényében nem tekinthető extrém módon feszítettnek. Ettől függetlenül az általános eszközár-emelkedési trendben a befektetések körültekintő szelekciója egyre fontosabb lesz, ahogy az árak egyre feljebb kúsznak. Európában az üzleti és a fogyasztói bizalom erősödése a nehezebb helyzetű államokra is kiterjed, ami megerősíti a 2018-ban is folytatódó európai konjunktúrába vetett bizalmunkat.
A gyengébb novemberi német ipari termelési adatok ellenére is úgy véljük, hogy jövőre is érdemes lehet kitettséget vállalni Európában, mert az Európai Központi Bank – a munkaerőpiaci tartalékok és a kapacitáskihasználtság miatt – nem fogja túl hamar lefékezni a ciklikus európai gazdasági fellendülést. Térségünk, Kelet-Közép-Európa 2018-ban is egyértelmű haszonélvezője lehet a kedvező globális makrogazdasági és tőkepiaci folyamatoknak. A régióban a külső kereslet mellett a belső fogyasztás is egyre nagyobb mértékben támogatja a növekedést, az EU-transzfereknek köszönhetően pedig egyelőre – az országok többségében – a külső egyensúly sincs veszélyben. Egyes államokban ugyanakkor vannak óvatosságra intő jelek is: Romániában például a korábbi fiskális lazítást részvénybefektetői szempontból aggasztó eszközökkel próbálja korrigálni a kormány.
A novemberben beérkező, rendkívül jó reál-GDP-adatok alapján is feltételezhetjük, hogy 2018-ban Kelet-Közép-Európa továbbra is élvezheti az Európából érkező növekedési hátszelet, beleértve az EU-s pénzeket. Emellett – Romániát kivéve – az egyensúlyi helyzet is stabil maradhat a régióban. Ehhez fokozatosan javuló vállalati eredmények és nem kifejezetten feszített árazás társulhat a részvénypiacokon. A várható eredményességbővülés és a stabil külső és belső egyensúly fényében a KKE-régió a világ egyik legolcsóbb piacának számít. A régióban a fokozott bérinfláció miatt a kamatkörnyezet emelkedése gyorsabb lehet az európainál, ezért érdemes lehet a még nem túl drága pénzügyi intézetek részvényei közül szemezgetni esetleges árfolyam-korrekciók esetén, az egyedi esetleges félreárazások további „megjátszása” mellett.
A magyar részvények többségének árazása továbbra sem elszállt, bár a kispapírok árfolyamának emelkedése gyakran jelzi a bikapiacok végét. Ugyanakkor, amíg viszonylag jó a makrogazdasági környezet, kis eséllyel következik be egy jelentősebb magyarspecifikus tőkepiaci hangulatromlás. A magyar gazdasági konjunktúraciklus esetében talán már elkezdődött a második félidő, de ettől még 2018-ban és esetleg még 2019-ben is jó eséllyel támogató makrogazdasági környezetet élvezhetnek a magyar vállalatok, beleértve az exportpiacaikat is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.