Június 19-én jelent meg az IMD svájci versenyképesség-kutató tanulmánya hatvanhárom ország digitális versenyképességéről. Az intézet az elemzés elvégzéséhez ugyanazt az adatbázist használja, amelynek alapján az általános nemzeti versenyképességet elemezte. Ez azonban egy szűkített, csak a digitalizációval összefüggő mutatókra összpontosító elemzés.
Emlékeztetőként: a júniusban megjelent általános versenyképességi tanulmány arról számolt be, hogy Magyarország öt hellyel lépett előre a versenyképességi rangsorban, ami a V4-országok között a legjobb érték.
Ám a digitális versenyképességi listán két hellyel visszaestünk, s a negyvenhatodikok vagyunk. Csehország a harmincharmadik, Lengyelország a harminchatodik és Szlovákia az ötvenedik helyen van a hatvanhármas listán.
Mi okozta a visszaesést? A digitális versenyképességet az elemzők három mutatócsoport vizsgálata alapján állapítják meg. Ezek a tudásszint, a technológiai szint és az úgynevezett felkészültség a jövőre. A tudásszintnél az oktatási, továbbképzési és felnőttképzési, a kutatás-fejlesztési és innovációs eredményeket, a képzettséget, valamint a talentumokkal való gazdálkodást vizsgálják. A technológiai színvonalat a rendelkezésre álló digitális technológiai, tőkeellátottsági és a digitalizációt ösztönző szabályozási adatok alapján állapítják meg. Végül a jövőre való felkészültség kapcsán a cégek és a társadalom nyitottságát, változásokkal összefüggő attitűdjeit és az információtechnológia társadalmi elterjedtségét elemzik. Legjobb pozíciónkat a technológiai színvonal (40. hely), míg a legrosszabbat a jövőre való felkészültség (58.) tekintetében értük el.
E két mutatócsoport esetében 2017-hez képest kettő, illetve három helyet rontottunk, míg a tudásszint tekintetében pozíciónk (48. hely) változatlan maradt. Digitális versenyképességünk alapján a helyezésünk az általános versenyképességi pozíció mellett van (46., illetve 47.).
Hol találtak az elemzők gyenge pontokat? A tudás mutatócsoportban hatvanadikok vagyunk a társadalom digitális és technológiai felkészültsége, s ötvenhetedikek a továbbképzés, felnőttképzés területén. A technológiai szint esetében jó a pozíciónk a digitalizáció szabályozási környezete tekintetében (35. hely). Ám a finanszírozás – banki és kockázati tőke – rendelkezésre állása, továbbá a széles sávú mobilinternet előfizetéseinek száma szerint bőven lenne mit bepótolnunk. Végül a jövőre való felkészültség mutatócsoportjában szereplő mutatók között az e-ügyintézés elterjedtsége (58. hely), a cégek előretekintő stratégiai tervezése (61.) és a kiberbiztonság (52.) tekintetében szorultunk gyenge pozícióba.
Természetesen nemcsak az IMD elemzi a digitális versenyképességet. Júniusban a brit Economist Intelligence Unit és az amerikai Tufts Egyetem The Fletcher üzleti kara is megjelentetett egy rangsort.
Hazánk digitális felkészültségéről, bár a különböző intézmények más és más mutatókkal dolgoznak, a vélemények közel állnak egymáshoz. A legnagyobb egyezés abban van, hogy míg a technológiai szintünk vonatkozásában jobbára nem állunk rosszul, tudásbeli felkészültségünk, valamint a jövő érdekében tett mai, elsősorban humán befektetéseink nem elegendők. Ezért például a Tufts Egyetem kutatói az úgynevezett digitális lendület tekintetében (Szlovákiával és Görögországgal együtt) a „lassan mozgók” közé soroltak bennünket. Csehország a „megbízhatóan haladók”, Lengyelország pedig a „gyorsan haladók” csoportjában van.
Az elemzések összevetésével az a következtetés szűrhető le, hogy noha a technológiai felkészültség terén is nyilván tovább javíthatjuk pozíciónkat, a tudás és a képességek, továbbá a változásokkal szembeni nyitottság vonatkozásában sürgős teendőink vannak. Ráadásul a két terület összefügg: hiába fordítunk ugyanis egyre többet a technológiára, ha nincs, aki azt hozzáértően és motiváltan működtetni tudja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.