Az elmúlt hetekben egymást követték a kedvező hazai hírek. Gazdaságunk 4,8 százalékkal bővült az idei év második negyedévében, növekedési mutatónk – Máltától és Lengyelországtól kevéssel elmaradva – a kontinens harmadik legdinamikusabb adatának bizonyult. Növekedésünk széles alapokon nyugszik. Az exportértékesítések folyamatos emelkedése mellett a fogyasztás és a beruházások is stabilan bővültek. A hosszabb távú növekedési képességünket meghatározó beruházások esetében az év első felében mért 16 százalékos adatnál jobbat csak Szlovákiában regisztráltak.
A makrogazdasági adatokkal összhangban a hitelpiac is a dinamikus felívelés fázisában van.
A második negyedéves adatok szerint a vállalati hitelek állománya 12, míg a kis- és középvállalatoké (kkv) 16 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőtti értéket.
Mint mindig, ezúttal is érdemes az adatok mélyére is tekinteni. Különösen abban az esetben, ha a versenyképességi fordulat és hazánk fenntartható felzárkózási pályájának legfontosabb pilléreit keressük. A hatékony pénzügyi rendszernek minden felzárkózási modellben kiemelt szerepe van. A pénzügyi közvetítők feladata, hogy a kockázatokat megfelelően azonosítva széles körben elérhető, kiszámítható és minél olcsóbb forrásokkal lássák el a gazdaságot, támogatva a beruházásokat és az innovációt.
A legutóbbi globális pénzügyi válság óta eltelt egy évtizedben számos példa mutatta, hogy a hagyományosan bankközpontú európai modellben a hitelforrások hiánya vagy nem megfelelő szerkezete tartósan a beruházások és a növekedés gátjává válhat.
Bár az adatok még épp napsütéses időt jeleznek, azonban számos elemzés szerint a horizonton már fel-feltűnnek a világgazdasági konjunktúrát veszélyeztető sötét fellegek. Ennek megfelelően egy proaktív gazdaságpolitikának már most érdemes felkészülnie a viharosabb időkre is.
A hitelpiacok – mind mennyiségileg, mind minőségileg – megfelelő működésének biztosítása 2013 után központi szerepet kapott a Magyar Nemzeti Bank döntéseiben. A Növekedési hitelprogram (NHP), a devizahitelek forintosítása, a bankok portfóliótisztításának ösztönzése egyaránt hozzájárult ahhoz, hogy a hazai hitelpiac fagyott állapotból stabilan növekvő fázisba kerüljön. A banki hitelaktivitás élénkülésével a hangsúly fokozatosan az egészséges szerkezetű hitelezés biztosítására került.
A prudenciális szabályok a túlzott kockázatvállalás elkerülésében segítenek, míg a minősített fogyasztóbarát lakáshitel termékeinek bevezetése a hiteltörlesztés kiszámíthatóságát növeli. Utóbbi lépés népszerűségét mutatja, hogy
az újonnan felvett lakáshitelek immár több mint 80 százaléka legalább egy évig rögzített kamatperiódusú.
A kamatfixálás elterjedtsége a vállalati hiteleknél azonban lényegesen alacsonyabb. Az NHP lezárultával a piac egyre inkább a változó kamatozású hitelek irányába mozdult el. A hitelpiac rezdüléseire leginkább érzékeny hazai kkv-k esetében a legalább egyéves kamatfixálású hitelek aránya mindössze 16 százalék.
Hazánk jövőbeli versenyképességének kulcsa a kkv-k modernizálása és termelékenységük javítása.
Tekintve, hogy az új beruházásokat, az új technológiák megvásárlását a szektor a jövőben is döntően banki hitelekből fedezheti, fontos lenne, hogy a hitelkiáramlás szerkezete is a kiszámíthatóbb, hosszabb kamatfixálású hitelek javára változzon.
A vállalati hitelpiacon eredendően magasabb a változó kamatozású hitelek aránya. A fejlettebb nyugat-európai piacok tapasztalatai alapján az éven túli kamatfixálással rendelkező kkv-hitelek arányának megduplázása – az új kibocsátásokban – hazánkban is elérhető, ami egyben a törlesztések kiszámíthatóságát és a versenyképességünket is megfelelően javítaná.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.