A világgazdasági konjunktúrát övező egyre nagyobb kockázatok árnyékában hátraarcot vezényeltek a nagy jegybankok. Az amerikai Fed három és fél évnyi fokozatos kamatemelés után júliusban ismét a csökkentés útjára lépett, miközben a piaci várakozások szerint e heti ülésükön az Európai Központi Bank (EKB) döntéshozói is további monetáris lazításról dönthetnek. A recessziós félelmek és a kibontakozó monetáris politikai irányváltás hatására minden korábbinál nagyobb mértékben terjednek a negatív hozamok a világ kötvénypiacain.
Augusztus végére már több mint 16 ezermilliárd dollár névértékű kötvény – a teljes globális kötvényállomány hetede –, az államkötvények negyede forgott negatív hozamokkal. A negatív előjel nemcsak rövid, hanem egyre hosszabb futamidőkön is általánossá vált. Az előrejelzések szerint a folyamatnak közel sincs vége.
Számos jel mutat arra, hogy a világnak tartósan be kell rendezkednie a negatív kamatok korára.
Az okok között első helyen az elemzések leggyakrabban a nagy jegybankok monetáris politikáját említik. Az EKB és a japán központi bank (Bank of Japan – BoJ) is hosszú ideje negatív tartományban tartja irányadó rátáját, miközben eszközvásárlási programjaik a kötvénypiac egyre nagyobb részét lefedik, folyamatos nyomás alatt tartva a hozamokat. A központi bankok mellett azonban legalább három további tényező is a hozamok süllyedésének irányába hat. A technológiai fejlődés, a demográfiai és a geopolitikai változások, mint korunk új megatrendjei, a növekedési lehetőségek mellett a kamatkörnyezetet is befolyásolják.
Az új technológiai forradalom, a digitalizáció, a szolgáltató szektor térnyerése teljesen átalakítja gazdaságaink beruházási igényét. Szemben az ipari fejlődés korábbi szakaszaival, amikor a vállalatok nagy volumenű fizikai beruházásokat hajtottak végre (gépsorok, üzemcsarnokok), a 21. században a beruházások egyre nagyobb aránya digitális tőke (szoftverek, adatbázisok) formájában valósul meg. A gyors digitális fejlődés következtében a beruházások ára egyre alacsonyabb lesz, ami tartósan kisebb beruházási igénnyel jár.
Hasonló hatásuk van a demográfiai folyamatoknak.
A világ – főként a fejlett országok – társadalmai folyamatosan öregszenek. A technológia és az orvostudomány fejlődésével a várható élettartam egyre nagyobb része a nyugdíjas éveinkre tevődik. Ezzel összhangban korunk generációinak egyre magasabb megtakarításokra van szükségük. A kamatokat hosszú távon a beruházások és a megtakarítások közötti egyensúly alakítja. Ez a két előbb említett hatás miatt egyre inkább a megtakarítások irányába tolódik el, tartósan csökkentve a globális kamatokat.
A technológiai fejlődés a monetáris politikán keresztül is a negatív kamatkörnyezet irányába hat. Jelenleg a fejlett világ jegybankjainak döntő része inflációs célkövető rendszerben működik. Az induló helyzetben is alacsony globális infláció mellett a technológiai újítások, a nagyobb termelési hatékonyság következtében folyamatosan mérséklődnek az árak, amire az inflációs céljaik elérésére törekvő központi bankok tartósan laza monetáris politikával reagálnak.
Végezetül érdemes egy pillantást vetni a világ geopolitikai aktualitásaira is.
A kereskedelmi feszültségek kiéleződése egyre nagyobb valószínűséggel egy valutaháború kialakulásával is fenyeget (ha még nem indult el…). Ebben a helyzetben az érdekelt felek devizájuk leértékelését leginkább az egyébként is alacsony kamatok további csökkentésével próbálhatják meg elérni. Az elmúlt évtized tanulsága, hogy a nagy jegybankok lazító lépései hosszabb távon a globális pénzpiac minden szegletében éreztetik hatásukat, tovább mérsékelve a hozamokat.
A felsorolásból is érzékelhető, hogy világunk alapvetően megváltozott. A régi tankönyvek szinte elképzelhetetlennek tartották a negatív kamatok tartós fennmaradását.
Épp itt az ideje új könyvek után nézni…
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.