Riasztó adatok láttak nemrégiben napvilágot arról, hogy komoly kockázattal jár, ha építésipari munkáinkat, a legegyszerűbb vizes munkától a bonyolult és komoly odafigyelést igénylő szerelésekig nem minősített szakemberrel végeztetjük, vagyis pénztárcánkat „kímélendő”, amatőrökre és kontárokra bízzuk magunkat, akik ráadásul a későbbiekben nem vállalnak felelősséget a produktumukért, tehát nem állnak jót érte. A probléma nem mai keletű, de a mostani kiemelt figyelemmel követett energiatakarékos időkben fölöttébb aktuális a problémát – mérnöki szemmel is – körüljárni.
Először is: miért nem mai keletű jelenségről van szó? Azért, mert az emberek mindig hajlamosan voltak, hogy olcsóbban végeztessenek el szakipari munkákat, tudva, hogy aki elvégzi, nem is biztos, hogy a terület szakembere. „Falat rakni mindenki tud”, cseng a fülembe ez a közkeletű vélekedés, pedig a rossz falazásnak, a kontárságnak aztán súlyos következményei lehetnek. A rendszerváltozást megelőző évtizedekben elterjedt egy fogalom, a fusizás, ami azt jelentette, hogy munkaidőn kívül „maszekba” dolgoztak mesterek, jó szakemberek is, hogy egy kis többletjövedelemhez jussanak, a megrendelők pedig gyorsabban elvégeztessenek valamilyen munkát a háztartásban, például ne kelljen hetekig várni mosógépszerelőre. A fusizás azonban sokszor megrekedt a kontármunka határán (sőt olykor meg is ágyazott a kontárkodásnak), de egy hiánygazdaságban – amilyen a szocialista Magyarországé volt – ezt a jelenséget kényszerűségből elnézték a gazdaság irányítói.
Tudvalevő, hogy kontárok/kóklerek mindig voltak a szakmában. Ők azok, akik szaktudás hiányában, esztétikailag és/vagy minőségileg elfogadhatatlan munkákat adnak ki a kezükből. A gond az, hogy ők egyre többen vannak.
Ma más a helyzet, de hogy például az építésben, a lakásfelújításban is fölütötte a fejét a kontárkodás, annak több összetevője van. Az elmúlt időszakban megnövekedett beruházási hajlandóság felerősítette a jelenséget.
Nagy hiány van a képzett szakemberekből. A szakemberhiány miatt megemelkedtek a munkadíjak, ebben pedig sokan meglátták a nagyszerű lehetőséget.
Elővették porosodó bizonyítványaikat, ha egyáltalán volt és belevágtak – számla nélkül, olcsóbbnak ajánlott felújítási munkákba.
Előre bocsátom, hogy én úgy látom: nem egyedüli oka a mára kialakult európai gazdasági krízis, és az, hogy a háború komoly inflációt eredményezett nálunk is, és megtakarításra, kisebb fogyasztásra, takarékosságra kényszerülünk. A takarékosság ésszerű végiggondolást jelent, de azzal csak növeljük a bajt, ha valami elromlik a lakásban, a környezetünkben azt igyekezünk olcsóbban, megjavíttatni, még akkor is, ha tudjuk: nem szakember kezére bíztuk a munkát. Emlékeztetnék arra, hogy sok cikkben fölhívták már a figyelmet a szakemberhiányra, magam is gyakorta emlegettem, sőt, ha az oktatásra gondolok – a szakember képzésre, annak változó, hol kicsit javuló, hol kicsit romló minőségére – a vészharangot is megkongattam. Mindig aláhúztam a szakképzés fontosságát minden szinten és minden formában a kétkezi munkát végző embertől a tervező mérnökig, az egyetemi tanárig, a feltalálóig. Minden szint munkája elengedhetetlenül fontos az életünkhöz A szakképzés minőségét ennek a célnak kell alárendelni. A jó szakképzés hozzájárulhat a szakmák presztízsének növeléséhez, ez pedig megakadályozza a munkaerő-elvándorlást, amely jelenséggel régóta szembe kell néznünk. Mert, ha nem tudjuk a módját a jó munkaerő megtartásának, akkor teret engedünk a kontárkodásnak.
A cél tehát az lehet, hogy középszinten már olyan iskolarendszer működjön, amely szakmai képzettséget adjon a fiatalok kezébe, és ez a későbbiekben alkalmas legyen a magasabb képzettség eléréséhez, az új ismeretek gond nélküli elsajátításához is.
Egy példa: bizony ma, mi mérnökök is keveset tudunk arról, hogy valamely mérnöki diploma mögött valójában milyen tudás rejlik. Ez komoly fejtörést okoz, mintha ciklikusan újrakezdődne a mérnökképzésről való gondolkodás, majd ez mindig elakad valahol – az egyhelyben járás, és a visszalépés idővel károkat okoz.
Mint föntebb említettem: régóta bajlódunk azzal a problémával is, hogy miért van az, hogy szakmunkásaink egy része más országokban vállal munkát, miközben idehaza jelentős szakemberhiány van. Ez kiváltképp fájó, amikor a lakásfelújítások hasznáról és értelméről minden fórumon beszélünk, és arra sarkaljuk az állampolgárokat, hogy tegyenek azért, hogy kevesebb energiát, villanyt és gázt használjanak el. És ismét csak megismételni tudom a saját korábbi gondolataimat: az elmúlt években általában a lakásfelújítások száma a kívánatosnak mintegy fele volt, ez a szám most várhatóan megugrik, és hogy a felújításra váró épületeket, lakásokat építészeti, és energiatakarékossági szempontból is a kor színvonalán tudjuk majd helyreállítani, az energiatakarékosság és energiatudatosság szempontjából perdöntő. Ha a felújításokra kontárok vállalkoznak, és mi elfogadjuk őket, bajba sodorhatjuk a céljainkat – ezt ne feledjük!
És szorít az idő: minden munkát csak szakemberekkel végeztessünk el! Kontárok: el a kezekkel az építési munkáktól!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.