Az elmúlt két évben a magyar pénzügyi szférában látványosan növekedtek a hagyományos hitel- és piaci kockázatok. Az orosz–ukrán háború, az infláció és a recessziós kilátások okozta aggodalmak tovább erősödtek, és a hazai pénzpiacon tevékenykedő kockázati vezetők több mint 70 százaléka szerint ezek a kockázatok az idén és jövőre tovább növekednek. Ez derült ki a KPMG háromévente esedékes kockázatkezelési felméréséből, amelyben a pénzügyi szektor (bankok, biztosítók és alapkezelők) 32 vezetőjének véleményét kérték ki a kilátásokról.
A 7 bő esztendőt azonban nem 7 szűk követi, hanem jó esetben ennél kevesebb. A KPMG felmérése azt mutatja, hogy a két évnél hosszabb időtávon már csillapodhatnak a hullámok, erre az időszakra a válaszok már megnyugvást jeleznek előre, és ezek a válaszok eddig elég jó előrejelzésnek bizonyultak: 3 éve növekvő bizonytalanságot és megváltozó kockázati környezetet jeleztünk előre, amit a növekvő bizonytalanságok és a leforduló gazdasági ciklus messzemenően visszaigazolt. A mostani várakozások azt mutatják, hogy a klasszikus hitel- és piaci kockázatok terén a megnövekedett bizonytalanság már csak néhány évig él velünk. Ez azonban csak a hagyományos kockázati típusokra igaz, az újak – ESG- és kiberkockázatok, valamint az innovatív technológiák alkalmazásából eredő egyéb kockázatok – hosszabb távon is tovább növekedhetnek.
A növekvő kockázatokkal párhuzamosan erősödik a pénzügyi szektorok kockázatkezelési vezetőinek felhatalmazása is, 92 százalékuk tagja az igazgatóságnak, vagy közvetlenül a vezérigazgatónak jelent, és ez az arány a bankok és alapkezelők esetén már 100 százalék. A felmérés szerint a CRO-k (Chief Risk Officerek) munkája a stratégia kialakítása (39 százalékos növekedés), az üzletágak teljesítményének értékelése (36 százalék) és az információhoz jutás (33 százalék) terén értékelődik fel leggyorsabban.
A CRO-k munkáját hátráltató tényezők közül továbbra is kiemelkednek az IT-rendszerek hiányosságai és az adatminőségi problémák, ezeket követi az erőforrás hiánya. 2019-hez képest azonban valamennyi szektorban megfigyelhető javulás az adatminőségben, míg az IT-rendszerek hiányosságait nagyjából ugyanolyan arányban emelték ki a válaszadók.
Az ügyfeleket is érzékenyen érintheti, hogy a pénzügyi szolgáltatók milyen hitel- és más pénzügyi termékek szolgáltatását kívánják felfuttatni, illetve visszafogni. A KPMG felmérésének tanúsága szerint a bankok kockázatkezelői a zöldhiteleket és az államilag támogatott konstrukciókat preferálják a következő években, és óvatosabbak lesznek a projekt-, illetve fedezetlen hitelek nyújtásakor. A biztosítók megkérdezett vezetői a kockázati életbiztosításokat és az egészségbiztosításokat jobban kedvelik, a lakásbiztosítások terén viszont várhatóan csökken az aktivitás, az alapkezelők pedig elfordulhatnak az egzotikus, illetve a tőkeáttételes alapoktól.
A szabályozói prioritások és a kockázati környezet változásai miatt a fenntarthatóság a kockázatkezelés egyik fókuszterületévé vált,
de az ESG-kockázatok kezelése a klímaváltozással járó károkat régóta mérő biztosítók számára sem könnyű. A kibertámadásoktól leginkább a nagy intézmények CRO-i tartanak: a nagyobb cégek 90 százaléka jelezte a kockázati kitettség növekedését, míg a kisebb társaik esetén ez csak a válaszadók fele szerint növekvő probléma.
Ami a kockázatkezelői szakmát illeti, láthatóan alábbhagyott a CRO-k lelkesedése az innovatív technológiákat illetően, a mesterséges intelligencia a három évvel ezelőtti 60 százalékhoz képest már csak a válaszadók 30 százalékánál kap kiemelt figyelmet. Bár a felmérés szerint javul az adatminőség, továbbra is hátráltatják a szakmát az IT-rendszerek hiányosságai, várhatóan kevesebb fejlesztési forrás áll majd a kockázatkezelők rendelkezésére, emellett szűkös marad a hozzáértő munkaerő kínálata is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.