A webes regisztrációban előszeretettel alkalmazzák az úgynevezett CAPTCHA-t, amelynek célja, hogy kiszűrje a nem valódi felhasználókat. Az angol Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart kezdőbetűiből alkotott mozaikszóról elnevezett eszköz alapvetően azért vált szükségessé, mert elszaporodtak az interneten a magukat embernek álcázó botok – azaz előre kitűzött feladataikat automatizált módon és meghatározott algoritmus szerint végrehajtó szoftverek.
Természetesen akadnak ebben a kategóriában hasznos chatbotok is, gondoljunk csak az ügyfélszolgálaton adminisztrátori feladatokat ellátókra! De léteznek óriási botseregek, amelyek egyre több kibertámadásban vettek részt az elmúlt években, olykor teljesen megbénítva egy-egy szervezet működését. Ma már ezeknek a külső behatolóknak a jó része mesterséges intelligenciával van felvértezve, ami még veszélyesebbé teszi őket az interneten hozzáférhető adatok megszerzéséért folytatott harcban.
Mára a mesterséges intelligencia arra a szintre fejlődött, hogy a hagyományos CAPTCHA-k sokszor már nem jelentenek számára akadályt. Ezek a fejlettebb botok rendkívül jól utánozzák az emberi agyat és látásmódot, ráadásul a gépi látás és gondolkodás rövid idő alatt olyan szintre lépett, hogy a hagyományos CAPTCHA-k rövidesen nem lesznek már életképesek.
Kézenfekvőnek tűnik, hogy akkor vessünk be bonyolultabbakat, ez azonban nem ilyen egyszerű. Egy emberi felhasználó számára egy online regisztráció önmagában kényelmetlen procedúra: számos adatot kell megadnia, köztük néha érzékenyeket is. Ezek után még egy, az eredeti szándékhoz semmiben nem kapcsolódó feladatot is meg kell oldani: megjelenhetnek például fényképek, amelyek közül ki kell választani azokat, amelyeken hasonló tárgyak vannak. Sokan ebben a fázisban inkább feladják a dolgot, és abbahagyják a regisztrációt.
Erre a riasztó felismerésre jutott az elmúlt időszak több tanulmánya is, amelyek a modern CAPTCHA-val találkozó felhasználók viselkedését vették górcső alá. Az eredmények azt igazolták, hogy tovább már nem lehet bonyolítani a CAPTCHA-kat. Így előbb-utóbb más megoldások után kell nézni, mert a mesterséges intelligencia rövidesen – vagy talán már ma is – felülmúlja az ember megoldóképességét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.