Az egyértelmű társadalmi érdekek mellett mostanra az üzleti életben is utolérte a vállalkozásokat a fenntarthatóság kérdésköre. A kereteket, mint oly gyakran, most is az európai uniós előírások fektették le, miután a közösség egyértelműen kijelölte az irányt a vállalati szférában az ESG-szempontok érvényesítésére és egységesítésére. Jó hír, hogy Magyarország az elsők között reagált a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati társadalmi felelősségvállalás előmozdításának kérdésére. Így hamarosan minden érintett vállalat megismerheti a rá vonatkozó ESG-megfelelőség követelményeket.
De miként lehet mindezt aprópénzre váltani, azaz a gyakorlatba is átültetni? A labda a témáért felelős Gazdaságfejlesztési Minisztériumhoz került, amely már a Kormány KKV Stratégiájában lefektetett célokkal összhangban nyújtotta be a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás ösztönzését szolgáló környezettudatos, társadalmi és szociális szempontokat is figyelembe vevő, vállalati társadalmi felelősségvállalás szabályairól szóló törvényjavaslatot. A jogszabályt az Országgyűlés 2023. december 12-én el is fogadta.
Az új törvényből már kiolvashatók a konkrét feladatok, első körben a nagyvállalatoknak és a tőzsdén jelenlévő cégeknek van tennivalója. Eszerint az érintett vállalatoknak ESG szempontból is át kell értékelniük tevékenységüket, illetve évente kötelező lesz nyilvános jelentést készíteniük.
Bár a törvényjavaslat alapján a törvény hatálya alá tartozó KKV-k 2026-ig mentesülnek a kötelezettségek alól, a beszállítói láncban résztvevők már most szembesülnek az eddig példa nélküli adatszolgáltatási kötelezettséggel vevőik felé.
A nagyvállalatok ugyanis a beszállítóikról, a termék teljes életciklusáról jelentenek és ennek megfelelően készítenek fejlesztési stratégiát. A felkészülést minden magyar vállalkozásnak érdemes már most elkezdeni, mivel a fenntartható működés tényekkel, adatokkal való alátámasztása korántsem egyszerű feladat. Éppen ezért az elkövetkező időszakban felértékelődik a KKV-k ESG szempontokra történő felkészítése és az ezzel összefüggő tudás átadásának fontossága.
Fontos szerep fog jutni az előttünk álló időszakban mindazoknak a szervezeteknek és programoknak is, amelyek segítséget nyújtanak a vállalkozások számára az ESG-re történő felkészítésben.
Gazdaságfejlesztési ügynökségként az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. lett a törvény alapján kijelölve ezekre a feladatokra, így ehhez támogatási programot indít, képzi az ESG tanácsadókat és az őket oktató intézményeket, nyilvántartást vezet az ESG tanácsadókat oktató intézményrendszer szereplőiről, továbbá akkreditálja a Magyarországon ESG tanácsadókat oktató intézményeket.
Az ESG-vel (Environmental, Social, Governance) egy olyan szempontrendszer született, amely lehetővé teszi, hogy a vállalkozások tevékenysége a fenntarthatósági szempontok, a környezeti, társadalmi hatások és vállalatirányítási elköteleződéseik alapján is összehasonlítható és vizsgálható legyen a velük üzleti kapcsolatba kerülő szereplők számára. A vállalkozások ESG teljesítménye így egyrészt az átláthatóságot szolgálja, illetve segít megérteni a vállalat hosszú távú értékteremtését. Másrészt a finanszírozást és a piacokhoz való hozzáférést is egyre nagyobb mértékben befolyásolja, így egyre jelentősebb hatással van a vállalkozások rentábilis működésére.
Azok a vállalkozások, amelyek időben fenntarthatóvá teszik működésüket, számos lehetőségben részesülhetnek, míg a lassabban adaptálódó társaik versenyhátrányba kerülhetnek. Akár a nemzetközi versenyképesség a cél, akár a változó körülmények közötti, stabil talpon maradás, a szintlépéshez nélkülözhetetlen a vállalatok részéről a megfelelő hozzáállás: belső igény a fejlődésre, illetve nyitottság az újdonságokra, különösen a fenntartható, azaz az ESG-szempontokhoz illő működés irányába.
A magyar vállalkozásoknak, köztük a kis- és középvállalkozásoknak ezért minél hamarabb fel kell ismerniük, hogy az ESG-szempontoknak való megfelelés nem egy kötelezettség, hanem annál inkább a versenyképességük megtartásának és növelésének kulcseleme.
Az ESG-követelményeknek megfelelő működés ma egyet jelent a vevői, a munkavállalói, illetve a finanszírozói, befektetői elvárások teljesítésével. A fenntarthatósági szempontokat negligáló vállalatok kevésbé vonzó munkahelyként jelennek meg a munkavállalók előtt, de fogyasztói vagy beszállítói oldalról is folyamatosan érzik a sürgetést az átállás felé. Így az üzleti döntéshozatalban, az ügyfélmenedzsmentben, de még a megrendelések számának növekedésében vagy a versenytársakkal szembeni lépéselőnyben is szerepet játszik az adott vállalkozás fenntartható működése.
Ugyanezek az elvárások jelennek meg a finanszírozók oldalán is, így az ESG-szempontokat figyelmen kívül hagyó vállalkozások hamarosan egyre nehezebben juthatnak pénzügyi forráshoz, amelyet működésükre, fejlesztéseikre fordíthatnának. Ezzel szemben az ESG-szempontoknak megfelelő tevékenységet végző vállalatok komoly versenyelőnyt szerezhetnek a piacon, illetve várhatóan kedvezőbb finanszírozási feltételekre is számíthatnak. Az ESG-megfelelősség így lehetővé teszi a magyar gazdaság fejlődésének motorját adó kis- és középvállalkozások számára, hogy képesek maradjanak versenyképességük megtartására a fenntarthatóságot előtérbe helyező piaci körülmények között is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.