Hétfőn megkezdődik a versenyképességi programcsomag végső változatának összefésülése a Versenyképességi Tanácsban – mondta a Világgazdaságnak Bársony Farkas, a tanács tagja. A szakember szerint az, hogy a vártnál sokkal több helyről érkeztek ötletek, javaslatok, kiérleltebb programalkotást tesz lehetővé, ezért megéri a kis csúszás a tervezetthez képest.
A Versenyképességi Tanács (VT) tagjai a közelmúltban kapták meg azt a bővebb szakmai anyagot, amely a versenyképességi javaslatcsomag alapját képezheti. Ebben a következő évek, a 2030-ig terjedő időszak fejlesztési irányait fogalmazták meg
– mondta el a Világgazdaságnak Bársony Farkas, a tanács tagja. Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) elnöke szerint a tanács hétfőn már az ütemezésről is egyeztetni fog a kormányzati képviselőkkel.
Mint ismert, a kormányzat felhívására a választásokat követően több szervezet – az Innovációs és Technológiai Minisztérium, a Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara is – saját versenyképességi javaslatcsomagot készített, de emellett a piaci szereplők is megírták javaslataikat – így az AmCham is letette az asztalra a saját, Együttműködés egy versenyképesebb Magyarországért című dokumentumát.
Bársony Farkas szerint jó hír is meg rossz hír is, hogy az előzetesen vártnál sokkal több jó anyag készült.
Így most nagyobb munkát kell végeznünk, de ennek nyomán egy mélyebb, jobban szintetizált, alaposabb javaslatcsomag készülhet.
A VT munkája két évvel ezelőtt a legsürgősebb, rövid távon érezhető javulást hozó intézkedések megfogalmazásával kezdődött, ennek köszönhetően például számos bürokráciacsökkentő lépés valósult meg.
Az intézkedések révén az ország ma már versenyképesebb, a növekedés tartós, a felzárkózás az EU átlagához folyamatos, ám az ütem gyorsítására és tartósságának biztosítására van szükség
– emlékeztetett Bársony Farkas. A mostani munka nagyobb feladat, hiszen egy egységes, Magyarország hosszú távú versenyképességének javítását célzó megoldási javaslatcsomagot kell letenniük az asztalra.
A prioritásokat úgy kell meghatározni, hogy az azokban lefektetett célok mindenkor az adott helyzethez igazíthatók legyenek, épp ezért tartja fontosnak az AmCham elnöke, hogy a kiemelt célok között szerepel a nemzetközi kitekintés, a világban fellelhető jó gyakorlatok, növekedési sztorik adoptálásának elősegítése és az is, hogy folyamatos legyen a visszamérés.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.