BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Együttműködünk Montenegróval

Magyar-montenegrói Gazdasági Együttműködési Megállapodást írt alá Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter Podgoricában. A magyar kormány megkülönböztetett figyelmet fordít a Balkán-térség országaival, és ezen belül a Montenegróval fennálló gazdasági együttműködés fejlesztésére, az üzleti kapcsolatok ösztönzésére.

A kétoldalú gazdasági együttműködés tudatos és célirányos fejlesztésével tovább bővülhetnek a gazdasági élet szereplőinek kapcsolatai, a kooperáció elmélyítése újabb beruházásokhoz vezethet, a megállapodás nyomán megélénkülhet a kétoldalú kereskedelmi forgalom - hangoztatta az aláírás után Bajnai Gordon.

 A magyar-montenegrói kétoldalú gazdasági kapcsolatokat jelenleg is dinamikusan fejlődő árukereskedelem jellemzi, ennek értéke éves szinten mintegy 100 millió euró. Magyarország a hozzávetőleg 260 millió eurónyi, elsősorban távközlési és banki befektetései révén a legjelentősebb külföldi beruházónak számít Montenegróban. Erős a magyar jelenlét az idegenforgalomban, az ingatlanfejlesztésben és a bányaiparban is.
Magyarország aktív résztvevője a térségbe irányuló közösségi fejlesztési projektnek (IPA). Egy 2005 novemberében aláírt 15 millió euró összegű segélyhitelkeret-megállapodás keretében Montenegróban ezidáig vizsgaközpont, egészségügyi szakközépiskola és óvoda épült kötött segélyhitel-nyújtás formájában, magyar vállalkozók közreműködésével.
A mostani gazdasági együttműködési megállapodás (GEM) Magyarország EU-tagságából fakadó kötelezettségeit figyelembe véve biztosítja a két ország együttműködésének jogi alapját, lehetőséget teremt a gazdasági kooperáció intézményi kereteinek kialakítására és utat mutat az esetlegesen felmerülő problémák megoldásában - áll az aláírás után kiadott közleményben. A megállapodás a későbbiekre magyar-montenegrói gazdasági együttműködési vegyesbizottság (GVB) megalakítását és működtetését irányozza elő.

 

Megcélzott területek

A hosszú távú együttműködés feltételei és kilátásait a következő ágazatokban látják az aláírók a legkedvezőbbnek: feldolgozóipar, vegyipar és gyógyszeripar, energiaszektor, mezőgazdaság és élelmiszeripar, építőipar, telekommunikáció és informatika, környezetvédelem, erdő- és vízgazdálkodás, turizmus, együttműködés a KKV-szektor területén, számítástechnika, közlekedés és logisztika, valamint a kutatás-fejlesztés.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.