A tanulmány készítői szerint a kialakult helyzetre a foglalkoztatás növelése jelenthet gyógyírt, ez azonban elképzelhetetlen a munkát terhelő adók csökkentése nélkül.
A tanulmány arra is rámutat, hogy az 1997-2000 közötti időszakban még intenzíven nőtt a foglalkoztatás, onnantól kezdve azonban folyamatosan csökken a szint. Ennek legfőbb okai a munkát terhelő magas adók, valamint az uniós átlaghoz képest jóval nagyobb jóléti transzfer-kifizetések. Ez utóbbi egyik ékes példája, hogy a rokkant-ellátásban részesülők aránya az unióban Magyarországon a legmagasabb: a 25-64 éves népesség 11 százaléka kap valamilyen rokkantsági ellátást.
Súlyos problémát jelent hazánkban a már előbb említett adók mértéke is. Az Európai Unióban csupán Belgium előz meg minket a munkára kivetett sarcok tekintetében. Aktivitási rátánkkal azonban nem büszkélkedhetünk ilyen eredményekkel: 60 százalékos mutatónkkal csupán Máltát előzzük meg a tagországok listáján.
A szakértők szerint a kialakult helyzetre a foglalkoztatás növelése lehet a válasz, ez azonban elképzelhetetlen a foglalkoztatást terhelő adók csökkentése nélkül. További megoldásként merült fel a fogyasztást terhelő adók emelése: a normál ÁFA-kulcs 5 százalékpontos emelése – a fogyasztás jelentős visszaesése nélkül – mintegy 400 milliárd forintos megtakarítást hozhat az államnak. Ugyancsak megtakarítást eredményezhet a jövedéki adók 8-10 százalékpontos emelése is, ami viszont kétség kívül megjelenne valamennyi termék fogyasztási árában is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.