Az előző hónaphoz képest az olló jócskán zárult, júliusban az export még 18,2, az import pedig 31,4 százalékkal szűkült. Az exportmutatóban négyhavi javulás tört meg, az import viszont március óta a legkisebb zsugorodást mutatja. A hónapra vonatkozóan azonban továbbra is többletet mutat az egyenleg, míg a válság előtti években rendszerint az egyik legnagyobb hiány éppen augusztusban keletkezett. A külkereskedelmi mérleg a nyolcadik hónapban 229 millió euró aktívumot mutatott, ez az egyenleg 360 millió eurós javulását jelenti az előző év augusztusához képest, viszont az előző hónapokban mértnek csak nagyjából a felét érte el.
Több tényező is szerepet játszhatott az olló szűkülésében. A gáztárolók elhalasztott feltöltése csak augusztusban indulhatott meg jelentősebb mértékben. A július eleji áfaemelés miatt is nyílhatott az előző hónapban rekordméretűre az import és az export különbsége, ez valamelyest korrigálódhatott az utána következő hónapban. Ezzel együtt még mindig az látszik, hogy a viszonylagos javulás ellenére öszszességében drasztikusan esett a belső kereslet. Az export javuló trendje megtört ugyan, de a külső konjunktúra lassan beindulni látszik, így tovább enyhülhet a helyzet az év végéig.
Éves szinten már biztos, hogy jelentős többlet keletkezik majd a külkereskedelemben, még ha az import mostantól folyamatosan emelkedne is. Ez segít az ország külső finanszírozási igényének a csökkentésében, így a gazdaság sérülékenységének enyhítésében is. A fogyasztás és a beruházás visszaesése, amely a súlyos importcsökkenés mögött áll, a növekedési kilátások szempontjából negatív fejlemény. 2009. január–augusztusban a kivitel euróértéke 24, a behozatalé 30 százalékkal csökkent. A külkereskedelmi mérleg 2812 millió euró aktívumot mutatott, az egyenleg 3078 millióval javult a tavaly január–augusztusi 267 milliós passzívumhoz viszonyítva.
A piac által vártnál kisebb lett a havi többlet az import és az export közötti rés záródása miatt – mondta lapunknak Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető közgazdásza. Az adatok azonban igen nagy ingadozást mutatnak, az előző hónapban például a várakozásoknál sokkal nagyobb többlet keletkezett, így ebből még nem lehet messzemenő következtetést levonni. Éves szinten 3,8-4,2 milliárd euró körüli többlettel számol a szakértő, de ha megindul egy erőteljes fellendülés, akkor az utolsó negyedévben már mérséklődhet az aktívum.
Mindkét kereskedelmi irányban kisebb visszaesésre és öszszességében nagyobb többletre számított előzetesen Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. A keddi ipari adatok után azonban már reálisak a kedvezőtlenebb számok, előbb vagy utóbb azonban be kell következnie a fordulatnak – tette hozzá. A jövő év második negyedében lehet először éves alapon is növekedés, de már szeptembertől enyhülhet a forgalomcsökkenés; Csehországban például máris látható ez a tendencia, és a német adatok is ugyanerre utalnak. Elsősorban az import miatt esett az előző hónapokban látott felére a külkereskedelmi aktívum – részletezte Török. Ez vagy valamilyen egyszeri tételből adódik, vagy az energiaimport korábbi alacsony dinamikájának a korrekciója, de az is lehet, hogy már egy küszöbönálló ipari fellendülés előjele. Optimista ez a feltételezés, de előfordulhat, hogy már a növekvő kibocsátáshoz szükséges forgóeszközkészletek felhalmozása kezdődött meg – mondta a szakember.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.