Emlékezetes: az EB még október elején – az uniós országok szinte mindegyikét érintő, több tucat szabálysértési eljárással egyetemben – jelentette be, hogy kifogásokat támaszt a magyar áfaszabályozással szemben. Brüsszel azt nehezményezi, hogy Magyarországon nincs mód az előzetesen felszámított adó azonnali visszaigénylésére olyan esetekben, amikor a levonható áfa még ki nem egyenlített számla után keletkezett. Vagyis – némi leegyszerűsítéssel –, ha a vevő még nem fizetett, akkor ez a számla nem vehető figyelembe az adó levonása során.
Amennyiben egy adómegállapítási időszakban – ez a nagyobb vállalkozások többségénél egy hónapot ölel fel – a levonható áfa összege nagyobb, mint a fizetendő adó, áfakülönbözet keletkezik. A magyar szabály ilyen esetekben választási lehetőséget kínál az adózóknak: a különbözetet vagy átviszik a következő adómegállapítási időszakra, vagy kérik annak azonnali viszszatérítését. Ez utóbbi lehetőséget korlátozza – az EB szerint az uniós elvekkel össze nem egyeztethető módon – az az elvárás, hogy a levonásba helyezendő áfa megfizetettségét igazolni kell. Brüsszel szerint ez különösen a nagyobb beruházások esetén érinti hátrányosan az adózókat.
A pénzügyi tárca szerint azonban nem megalapozottak az uniós kifogások. Lapunk kérdésére közölték: a mostani magyar szabály jelentős visszatartó erőt képez az adókikerüléssel szemben, módosítása, lazítása azonban kiskapukat nyitna a rosszhiszemű adózók előtt. A PM számítása szerint az egyelőre le nem zárult jogvita mintegy félmilliárd forintos, tehát nem túl jelentős költségvetési tételt érint. A szaktárcánál úgy vélik: a mostani EB-döntéssel érdemes vitába szállni. Hozzátették: korábban voltak olyan ügyek, amelyeknél meg lehetett jósolni, hogy a magyar kormány számára kedvezőtlen döntés és ezzel együtt jelentős fizetési vagy visszatérítési kötelezettség megállapítása csak idő kérdése. Ez azonban nem ilyen ügy – szögezték le a PM-ben.
Áfaarányosítás
A legutóbbi, szintén az áfával kapcsolatos jogvita hazánk és az EU között az úgynevezett áfaarányosítás kérdése körül bontakozott ki. Ennek során egy a magyar szabályokat elmarasztaló európai bírósági döntés után az érintett adózók október 20-ig igényelhették vissza „túlfizetett” adójukat. A kormány korábban 60 milliárd forintos tétellel számolt, végül azonban – az előzetes közlések szerint – 39 milliárd forintot igényeltek vissza az arra jogosultak. KR
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.