A december végén kiadott előzetes becslés 0,7 százalékos havi és 0,8 százalékos tizenkét havi drágulást jelzett.
Novemberben 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak az előző hónaphoz képest, és 0,4 százalékos volt a tizenkét havi infláció.
Németország tavaly nagy nehezen elkerülte a tartósabb deflációt. Éves összehasonlításban csak júliusban és szeptemberben csökkentek a fogyasztói árak, 0,5 százalékkal, illetve 0,3 százalékkal. Ám májustól nagyrészt stagnált az árszínvonal éves egybevetésben, a gazdaság évi átlagban 5,0 százalékos visszaesése miatt.
Az éves átlagos infláció így 0,4 százalékos lett tavaly - közölték szintén csütörtökön -, a 2008-as 2,6 százalékos és a 2007-es 2,3 százalékos évi átlagos drágulás után. Defláció azelőtt sosem volt az 1990-es országegyesítés óta, és a régi Nyugat-Németországban is 1987 tavaszán volt utoljára. Németországban 2008 júliusban került csúcsra az éves infláció, 3,3 százalékkal, de azóta folyamatosan csökkent.
Az infláció hiánya hozzájárult ahhoz, hogy a német lakosság fogyasztása tavaly 0,4 százalékkal növekedhetett, fékezve a hazai össztermék (GDP) csökkenését keresleti oldalról, miközben a gazdasági növekedés korábbi hajtóerői eltűntek: az export 14,7 százalékkal csökkent, a vállalati beruházások évi átlagban 20 százalékkal estek vissza.
Az infláció hiánya, illetve az átmeneti defláció azért segítethette a fogyasztást reálértékben - vagyis változatlan áron számolva -, mert közben tavaly a nettó bérek és fizetések összege 1,0 százalékkal 636 milliárd euróra apadt. A nettó átlagbér is 0,9 százakkal kevesebb volt, mint 2008-ban. Ehhez kis mértékben hozzájárult az is, hogy a foglalkoztatottak száma évi átlagban 0,1 százalékkal 40,2 millióra csökkent - ezzel még mindig 70 százalék fölött maradt a foglalkoztatottak aránya a munkaképes korú lakosságon belül -, de nagyobbrészt a fizetéscsökkentések és az adó- és járulékváltozások miatt fogyatkozott meg a nettó bértömeg és a nettó átlagbér. Mindazonáltal a fogyasztás átlagszáma mögött az a helyzet, hogy tavaly Németországban csak a távközlésben és autópiacon nőtt a lakossági fogyasztás, és gyakorlatilag minden más területen visszaesett kissé.
Az átlag szintjén tehát a német lakosság tulajdonképpen jobban járt - hála a kormányzati segélyeknek, köztük az autóvásárlást ösztönző roncsprémiumnak -, mint a jobb években. 2007-ben évi átlagban 2,5 százalékkal nőtt a német GDP, de a lakossági fogyasztás 0,3 százalékkal visszaesett, főleg az azévi áfaemelés és az évi átlagban 2,3 százalékos infláció okozta reálbércsökkenés miatt. 2008-ban a német gazdaság még 1,3 százalékkal bővült, az évi átlagos infláció 2,6 százalékos volt, de a lakossági fogyasztás csak 0,4 százalékkal nőtt, ugyanolyan ütemben, mint a második világháború óta nem látott gazdasági visszaeséssel sújtott tavalyi évben.
A szinten tartásnak azonban nagy ára volt és lesz: négyévi javulás után a német államháztartás hiánya tavaly megint átlépte az EU-ban kötelező legföljebb 3 százalékot a GDP-hez képest: 3,2 százalékos volt tavaly. Az Európai Bizottság idénre 5,0 százalékos, jövőre 4,6 százalékos hiányt jósol Németországnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.