Románia ezzel eddig 9,32 milliárd euróhoz jutott a programból. Ezzel együtt az IMF jóváhagyta, hogy ismét puhították az idei deficitcélt. A román kormány és az IMF eredetileg abban állapodott meg, hogy Románia az idén a hazai össztermékhez (GDP) képest 3,6 százalékos államháztartási hiányt céloz meg. Az idei célt már tavaly októberben 5,9 százalékra emelték, majd most tovább enyhítették a követelményt, 6,8 százalékra.
Az első negyedév után ugyanis kiderült, hogy a módosított hiánycél is teljesíthetetlen, sőt, az IMF elemzése szerint 9,1 százalékos deficit lett volna várható ez év végén sürgős kiegészítő intézkedések nélkül. Szintén tavaly októberben a tavalyi hiánycélt is emelték: 7,3 százalékra az eredeti egyezség szerinti 4,6 százalékról. A hiány végül 8,3 százalékos lett az EU statisztikai hivatalának első becslése szerint.
Az IMF igazgatótanácsának most hét végi közleménye szerint dicséretes a román kormány erőfeszítése a költségvetési helyzet romlása okozta, rövid távú kockázatok leküzdésében.
Az IMF szerint a román kormány helyesen igyekszik egyensúlyt teremteni a kiadáscsökkentés és az adóemelés között oly módon, hogy tompítja a szociális hatásokat, miközben határozottan bánik a közületi bérek és fizetések hatalmas számlájával.
Az igazgatótanács most sürgette a román kormányt a nyugdíjreform és a közszférabeli bérpolitika reformjának befejezésére. Fontosnak nevezte a közalkalmazotti munkahelyek számának tervezett csökkentését, az egészségügy és az önkormányzatok finanszírozásának módosítását és az adószedés erősítését.
Az igazgatótanács szerint ezek a reformok lehetővé tennék, hogy Románia államháztartási hiánya csökkenő pályán marad középtávon. Az IMF keretét az EU és a Világbank hozzájárulása egészíti ki, összesen 20 milliárd eurós keretté.
Görögország is hozzájut a részlethez
Görögország is rövidesen megkapja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU készenléti hitelkeretének második részletét, ugyanis teljesítette a feltételeket - így vélekedett a hét végén a görög pénzügyminiszter, Jeórjiosz Papakonsztantinu.
Az EU, az IMF és az Európai Központi Bank (EKB) hivatalnokai hétfőn kezdik Athénban a keretegyezmény szerint esedékes, első felülvizsgálatot, ellenőrizendő, hogy Görögország betartja-e a 110 milliárd eurós program feltételeit. A hároméves keret májusi megnyitásakor Görögország azonnal fölvehetett 20 milliárd eurót, most pedig 9 milliárd eurót utalnak majd az országnak, ha a felülvizsgálat sikerrel zárul.
"A június végéig egyezményesen előírt intézkedéseket megtettük, és azóta is már továbbléptünk a nyugdíjreformtörvény elfogadásával" - idézte a görög pénzügyminisztert a londoni Financial Times.
Az EU, az IMF és az EKB szakemberei már június végén jó osztályzatokat adtak előzetesen, mondván, hogy minden jel szerint a programnak megfelelően csökkentik a közkiadásokat, növelik az állami bevételeket és készítik a szerkezeti reformokat Görögországban, de figyelmeztettek, hogy rövid távon kockázatokat rejt a kórházfinanszírozás és a társadalombiztosítási egyenleg rosszabbodása.
A görög pénzügyminiszter azt is elmondta, hogy a kormány szívesen megválik a Hellenic Postbankban és az ATEbankban lévő, ellenőrző méretű állami részesedéstől, hogy nagyobb bankcsoport jöhessen létre, amely jobb tőkemegfeleléssel és nemzetközi terjeszkedéssel segítheti a görög gazdaságot. Ezeket a pénzintézeteket a nagyságra negyedik görög kereskedelmi bank, a Piraeus Bank akarja megvásárolni. Az ATEbank az egyik a közül a hét európai bank közül, amely nem felelt meg a múlt héten zárult, európai bankterhelési próbán (stressz teszt). A vizsgálatban összesen 91 bank vett részt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.