Robert Zoellick, a Világbank elnöke úgy látja, Kínának teljességgel keresztül kellene vinnie a piacgazdaságra való áttérést, és ehhez a gazdasággal összefüggő jogi szabályozásban is alapvető változtatások szükségesek. A bankrendszert "kereskedelmibbé" kellene tenni, a tőkepiacokat liberalizálni kellene, az állami cégek dominanciáját pedig csökkenteni. Csökkenteni kell a kínai gazdaság függését az exporttól, és a hazai kereslet erősítésére kell hangsúlyt helyezni.
Kína növekvő világkereskedelmi súlya és a világ vezető hitelezőjeként betöltött szerepe miatt a Világbank a jüan "nemzetközibbé tételét" is szorgalmazza, a jüan globális tartalékvalutaként való elfogadása azonban - világbanki vélemény szerint - a kínai pénzügyi rendszer reformjától függ.
Tavaly az első negyedévben 9,7 százalékkal volt nagyobb a kínai GDP az egy évvel korábbinál. A növekedés a második negyedévben 9,5 százalékra, a harmadikban 9,1 százalékra, a tavalyi utolsó negyedben 8,9 százalékra lassult a kínai statisztikai hivatal szerint. Így tavaly a kínai GDP 9,2 százalékkal volt nagyobb a 2010-esnél. A Nemzetközi Valutaalap az idei évre 8,2 százalékos többletet jósol a szeptemberben várt 9,0 százalék helyett; tavaly júniusban még 9,6 százalékot becsült A jövő évi előrejelzését 8,8 százalékra vitte le 9,5 százalékról.
A világ második számú gazdaságának hazai összterméke (GDP) az eddigi rekord évben, 2007-ben 14,2 százalékkal bővült. Utána 2008-ban 9,6 százalékosra, 2009-ben 9,1 százalékosra lassult a növekedés, majd 2010-ben 10,4 százalékkal bővült a kínai gazdaság.
A Morgan Stanley közgazdászai szerint a nettó export hozzájárulása a GDP-hez Kínában az idén nulla lesz, a növekedés így teljes mértékben a belföldi keresletnek lesz köszönhető.
A lassulásnak egyértelmű jelei vannak, csupán annak mértékét ítélik meg eltérően előrejelzéseikben az elemzők. Csiao Hung (Qiao Hong) szerint ugyanakkor nem valószínű "kemény földet érés".
A Morgan Stanley számításai szerint a 8,4 százalékos növekedésben a fogyasztás 4,1 százalékot képvisel majd, míg a beruházások várhatóan 4,3 százalékot tesznek ki. Ez azt is jelenti, hogy a kormánynak további intézkedésekkel el kell érnie, hogy a gazdaság túlzott beruházásokra támaszkodását a fogyasztás növelésével enyhítse.
Ami az inflációs folyamatokat illeti, Csiao szerint bizonyosra vehető, hogy a csökkenés az első félévben folytatódni fog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.