A gazdaság sérülékeny a külső sokkokra, amelyet megerősített a 2011 negyedik negyedéves GDP-adat. Miközben az 1,7 százalékos éves gazdasági növekedés meghaladta a várakozásokat: a bővülés motorja az export és a mezőgazdaság, azonban a fogyasztás és a beruházás továbbra is csökken.
A bankszektor tőkeáttétele csökken, a finanszírozási költségek magasak, az üzleti környezet kiszámíthatatlan, valamint a béremeléseket ellensúlyozzák az adóemelések az alacsony jövedelműeknél, amelyek a középtávú növekedési kilátásokat korlátozzák. A jelenlegi 1-1,5 százalékos potenciális GDP-növekedési ütem és az adósság 8 százalékos megújítási költsége fenntarthatatlan adósságdinamikát okoz. EZ strukturális reformokat igényel, hogy javuljon a növekedés – vélik a Citi közgazdászai.
Egy új IMF-program segíthet a kockázatok megszüntetésében rövidebb távon, a költségvetési intézkedések pedig hozzájárulnának a kockázati prémium csökkenéséhez. A Citi közgazdászainak meglátása szerint ez a GDP-arányos adósság csökkenő pályán tartásában segíthetne anélkül, hogy nagyobb fiskális megszorítást kelljen végrehajtani, mint a maastrichti 3 százalékos küszöb.
A megállapodás akkor jöhet el, ha a piaci nyomás emelkedik, amelyre a második félévben lehet számítani legkésőbb. A Citi elemzői úgy látják, hogy a piaci nyomás emelkedni fog a magyar kormányon, ha a befektetők fókuszába kerül a fenntarthatatlan adósságdinamika a jelenlegi növekedési és finanszírozási költségek mellett.
Rövidebb távon előrejelzésük szerint az euró 300 forint közelében lehet a piaci nyomás hatására, de 6-12 hónapos horizonton a lehetséges megállapodás tükrében 285-290 közötti tartományban lehet az euró ára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.