A ház londoni közgazdászai elismerték, hogy a régió tavaly év végi növekedési teljesítménye "nem volt olyan rossz", mint amitől a cég tartott, "még Magyarországon és Csehországban sem".
A KSH pénteki ismertetése szerint a magyar hazai össztermék (GDP) 2011 negyedik negyedévében a korábbi gyorsbecslésben szereplő adatnak megfelelő mértékben, 1,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A Capital Economics korábban mindkét országban GDP csökkenést várt a tavalyi negyedik negyedévre, de végül Magyarországon fennmaradt a növekedés, és csak Csehországban volt negyedéves összevetésben 0,1 százalékos visszaesés.
A Capital Economics elemzői ugyanakkor kiemelték azt is, hogy a fogyasztás a térség egészében lassul, illetve Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában ténylegesen csökkent. Ebben több tényezőnek is szerepe van: a közszférákban takarékossági programok zajlanak, miközben a munkapiaci helyzet is gyenge, és ez együtt azt jelenti, hogy a reálbérek "a legjobb esetben is" stagnálnak.
Mindezt tetézi, hogy a hitelpiaci kondíciók is feszesek, ráadásul a háztartások éppen szabadulnak az adósságtól, különösen Magyarországon, ahol magas devizaalapú hitelállomány terheli a lakosságot - hangsúlyozták pénteki kommentárjukban a Capital Economics londoni közgazdászai.
A ház előrejelzése szerint a térség legerőteljesebb gazdasági teljesítményét az idén várhatóan Lengyelország nyújtja. A Capital Economics ugyanakkor a leggyengébb teljesítményt Magyarországon várja 2012-re.
A ház szerint ezt az előrejelzést a magas exportfüggőség, a folytatódó költségvetési takarékosság, a gyenge munkapiaci helyzet, a magas adósságállomány és a banki kitettségek leépítésének kockázata indokolja.
Mindezek alapján a Capital Economics londoni felzárkózó térségi elemzői 2012 egészére 1,5 százalékos GDP-visszaesést várnak a magyar gazdaságban.
A JP Morgan elemzői pénteki kommentárjukban közölték, hogy várakozásuk szerint a magyar gazdaságot a következő negyedévekben "környékezni fogja a recesszió", és a ház az idei első negyedévre kismértékű GDP-visszaeséssel számol.
A cég előrejelzése szerint a magyar ipari termelés értéke éves szintre vetítve 3 százalékkal csökken 2012 első három hónapjában, és a Nokia azon döntése, hogy visszafogja összeszerelő tevékenységét európai üzemeiben, valószínűleg önmagában "néhány tized" százalékpontnyit lefarag az éves összevetésben számolt idei első negyedévi magyar GDP-adatból.
Az év későbbi szakaszában azonban a nagyszabású autóipari beruházások várhatóan már felhajtóerőt adnak az ipari termelésnek és az exportnak is - jósolták pénteki kommentárjukban a JP Morgan londoni elemzői.
A cég közgazdászai mindezt egybevetve közölték, hogy 2012 egészére 0,5 százalékos magyar GDP-növekedést várnak.
A JP Morgan szakértői szerint a költségvetés feszesebbre vonása és a hitelkiáramlás stagnálása nyomást gyakorol a fogyasztásra, ugyanakkor a devizahitelesek adósságterhének könnyítését célzó program hatására valószínűleg "''szerény mértékben" emelkedhet a háztartások fogyasztása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.