2013 áprilisában – előzetes adatok alapján – az ipari termelés 5,3 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakát, jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. A munkanaphatástól megtisztított ipari termelési index 2,9 százalékos emelkedést mutatott az időszakban.
A termelés az év első négy hónapjában 1,2 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában – írja a KSH.
Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari termelési index áprilisban 1,2 százalékkal nőtt.
Az ipari termelés növekedését vélhetően az ipari export húzta. A KSH másik jelentéséből az derült ki, hogy 2013 negyedik hónapjában az export euróban számított értéke 11,6, az importé 7,8 százalékkal nőtt a tavaly áprilisi értékekhez viszonyítva.
A friss makrogazdasági adatok alapján úgy tűnik, hogy a gazdaság növekedése a második negyedévben tovább folytatódhat. Az első negyedévben 0,7 százalékkal nőtt a GDP 2012 negyedik negyedéhez képest.
A várakozásokat lényegesen meghaladó mértékben nőtt az ipari termelés áprilisban az egy évvel ezelőttihez képest, és a munkanaphatástól megtisztítva az ipari termelés szintén a várakozások felett emelkedett – írta Suppan Gergely, a TakarékBank vezető közgazdásza.
„Az előző hónaphoz viszonyítva 1,2 százalékkal nőtt az ipari termelés, így már a negyedik egymás utáni hónapban bővülést mutatott az ipari termelés, ami kifejezetten bíztató arra nézve, hogy a magyar gazdaság növekedése a második negyedévben tovább gyorsulhat” – vélekedett a közgazdász.
A KSH közlése szerint a járműgyártás érdemben járult hozzá az ipari termelés növekedéséhez, míg bázishatások miatt az elektronikai gyártás már kevésbé húzza vissza az ipari termelést.
A kilátásokra nézve Suppan Gergely szerint bíztató, hogy „bár megtorpantak, azonban a német bizalmi indexek jóval a tavaly őszi szint felett tartózkodnak”.
Tavaly összességében 1,7 százalékkal csökkent az ipari termelés, míg „idén az Audi győri üzemének év közepére tervezett elindulásával, a Mercedes és az Opel üzemek kapacitásának felfutásával, bázishatások miatt, és az év második felétől várhatóan javuló belső és külső kereslet mellett 3-3,5 százalék körül növekedhet az ipar kibocsátása” – prognosztizálta a közgazdász.
„A belső kereslet már a második negyedévben élénkülést mutathat, amit a különösen erős áprilisi kiskereskedelmi adatok is alátámasztanak” – írta Suppan Gergely. A KSH előzetes adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom 3,4 százalékkal növekedett áprilisban az előző év azonos időszakához képest.
Suppan szerint az ipari és a kiskereskedelmi adatok is arra utalnak, hogy a hazai GDP az első negyedévet követően is tovább gyorsulhat, amiben a mezőgazdaság is okozhat kellemes meglepetést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.