Megszületett a magyar-orosz atomipari együttműködési kormányközi megállapodás, a dokumentumot Vlagyimir Putyin külvárosi rezidenciájában, Novo-Ogarjovóban írta alá az orosz elnök és vendége, Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, és Szergej Kirijenko, a Roszatom elnöke.
Hazai ellenzéki politikusok már a közelgő megállapodás tegnapi hírére reagálva jelezték, hogy azt jogellenesnek érzik. Feltételezések szerint a megállapodástól egyenes az út ahhoz, hogy orosz Roszatom társaság (leányvállalata) építse meg a paksi atomerőmű egy vagy két új blokkját, esetleg pályázat nélkül. A kormányközi megállapodást azonban még az Országgyűlésnek is jóvá kell hagynia.
A feltételezés mindazonáltal megalapozott: az aláírás után Szergej Kirijenko az Itar-TASZSZ szerint közölte, hogy Oroszország kész hitelt is adni a paksi bővítéshez. Bár az oroszországi szabályozás legfeljebb 10 milliárd eurós ilyen hitelt enedélyez, ennyire nem lesz szükség. A hitel nagyságát később határozzák meg.
A moszkvai ülésen elsősorban a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésének kilátásairól tárgyaltak, és arról, hogy hogyan fokozzák a kölcsönösen előnyös kereskedelmi, gazdasági, energietikai és a humanitárius együttműködést.
Orbán Viktor Oroszországot Magyarország fontos, az EU-n kívüli legnagyobb kereskedelmi és gazdasági partnerének nevezte. Beszélt a stratégiai gazdasági együttműködés kezdetének lehetőségéről is. Azt, hogy a Putyin által említett dokumentumok újabb előrelépést jelentenek a két ország gazdasági és kereskedelmi kapcsolatainak fejlődése irányába, ő maga is remélte.
A magyar kormányfő a magyar és az orosz kormány néhány tagjával, valamint orosz részről Alekszej Miller, a Gazprom állami gázcég elnöke részvételével szűk körű tárgyaláson is részt vett. Ezt kibővített körű munkaebéd követte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.