Csak akkor tudjuk, hogy hatékony-e a közpénzek felhasználása, ha mérni tudjuk a teljesítményt – mondta Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke a Budapesti Gazdasági Főiskola konferenciáján. Szükség van a gazdasági teljesítményt sokoldalúan mérő indikátorokra – tette hozzá. Ha a bankok úgy kockáztatnak, hogy az államnak kell kezelnie ezt vagy helyt kell állnia, akkor a mérés nem is annyira egyszerű.
A közpénzek odaítélésekor nem határoznak meg konkrét célokat, ezért nem is könnyű ezeket mérni. Az ÁSZ ellenőrizte a hazai munkahelyteremtést és megőrzést elősegítő támogatásokat, amire 2004 és 2010 között 1850 milliárd forint. Az ezermilliárdok azonban nem javították Magyarország kedvezőtlen foglalkoztatási helyzetét. A támogatási programok az ágazati és strukturális sajátosságokat nem kezelték – vélekedett Domokos László. Kiemelte, hogy a közfoglalkoztatást sem tudták igazán jól ellenőrizni, mert a közfoglalkoztatottak nyílt munkaerőpiacra való visszajutásáról nem álltak rendelkezésre összehasonlítható adatok.
Az EU-pénzekkel kicsit más a helyzet. Ott vannak célindikátorok, a hazai fejlesztéseknél viszont nincsenek. Domokos szerint érdekes, tudathasadásos helyzet, hogyha uniós pénzt használnak fel, akkor mérik a teljesítményt, a hazainál viszont nem. Pedig kerékpárutakat hazai és uniós pénzből is fejlesztettek, utóbbinál mégsem ellenőriztek. A teljesítményértékelés azonban nem garantálja, hogy hatékonyabb legyen a felhasználás.
Magyarországon hiányzik a közpénzek elköltésének kultúrája – emelte ki Domokos, aki szerint forintos, hogy a közpénz elköltése teremtsen mérhető értéket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.