Második hónapja csökkentek februárban a japán gépipar megrendelései, ami elemzők szerint arra utal, hogy a beruházások üteme továbbra is lanyha marad. A 0,4 százalékos mínusz azonban sokkal jobb a vártnál, a Reuters elemzői konszenzusa 2,8 százalékos visszaesést jelzett a januári 1,7 százalékos után. Az egy évvel korábbihoz képest pedig végképp jó a helyzet, hiszen a megrendelések 5,9 százalékkal nőttek. Elemzők arra számítanak, hogy az első negyedév összességében bővülést hozott, így az egymást követő harmadik negyedévben lehet pozitív a beruházási kiadások alakulását 6-9 hónapra előrejelző indikátor.
Az export és a lakossági fogyasztás gyengélkedése miatt azonban a megrendelések bővülése áprilistól lassulhat – vélik elemzők –, emiatt újból elkezdhet aggódni a japán jegybank (BoJ), amely a múlt héten ismét rácáfolt azokra a spekulációkra, hogy a közeljövőben újabb gazdaságélénkítési ösztönzőket tesznek a meglevők mellé. A BoJ 2 százalékos inflációs célt tűzött ki maga elé a két éve beindított gazdasági programban, ehhez képest idén februárban nulla százalékos drágulást mutattak ki (ez a jegybank által figyelt, energia- és élelmiszerárak, valamint az áfaemelés hatása nélküli adat). A jegybank egyelőre kitart amellett, hogy elég az évi 80 ezermilliárd jen (666 milliárd dollár) értékű mennyiségi lazítás – derült ki a monetáris tanács legutóbbi nyilatkozatából. A BoJ április 30-án adja ki újabb hosszú távú előrejelzéseit, elemzők szerint nem zárható ki, hogy ebben már visszavesznek a deflációs szempontból túl derűlátó előrejelzésekből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.