Tavaly április óta először nőtt márciusban az infláció Japánban: a maginfláció év/év alapon 0,2 százalékos emelkedése ugyan messze van a jegybank (BoJ) 2 százalékos céljától, de a 0,1 százalékos elemzői várakozásokat legalább meghaladta. A BoJ által figyelt mutatóban benne vannak az energiaárak, a friss élelmiszereké viszont hiányzik belőle, és ki van igazítva a fogyasztási adó tavalyi emelésének hatásával.
Az infláció erősítése az egyik kulcseleme volt annak a gazdaságpolitikának, amelyet Abe Sindzó japán kormányfő két éve indított be, Haruhiko Kuroda jegybanki kormányzóval együtt, a deflációs,közegben stagnáló gazdaság fellendítése érdekében – egyelőre a vártnál kevesebb sikerrel. Mindenesetre most más is utal egy halvány élénkülésre: az ugyancsak pénteken közzétett adat szerint alig 3,4 százalékos a japán munkanélküliség – azaz gyakorlatilag nincsen –, ami a jegybank szerint erősítheti az inflációs nyomást. Biztató jelként értékelték az elemzők azt is, hogy a háztartások kiadása márciusban a várt 12 százalék helyett csak 10,6 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest (tavaly márciusban a lakosság alaposan bespájzolt, mielőtt a fogyasztási adót 5-ről 8 százalékra emelték).
Egy nappal e mutatók ismertté válása előtt a jegybank igazgatósága változatlanul hagyta a mennyiségi lazításon alapuló monetáris politikát, leszögezve, hogy elegendő lépést tettek egy egészséges infláció generálására, még ha ezt lassabban érik is el a tervezettnél. Az ülés utáni sajtóértekezleten Kuroda először ismerte el, hogy nem tudják tartani a jegybank által kitűzött határidőt, így a 2015-ös költségvetési év helyett a 2016-os első felében érhetik el az inflációs célszámot (a japán költségvetési év április elsején kezdődik). Az árak trendje javul – emelte ki a jegybank vezére –, és várhatóan ez folytatódik is, mindezt figyelembe véve jelenleg nincs szükség újabb monetáris stimulusra. (A japán jegybank utoljára tavaly októberben bővítette ki kötvényvásárlási programját, 10 ezer milliárd jennel évi 80 ezer milliárd jenre – ez most mintegy 670 milliárd dollár.) A BoJ igazgatósága ezzel együtt a januári 1 százalékról 0,8 százalékra szállította le a folyó fiskális évre vonatkozó előrejelzését, a következőben pedig 2,2 helyett 2 százalékos rátát várnak. A GDP idén 2, jövőre 1,5 százalékkal bővülhet a jegybank szerint, mindkét prognózis 0,1 százalékponttal alacsonyabb a januárinál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.