Kérdésekre kérdésekkel válaszolt csütörtökön újságíróknak Ali al-Naimi, Szaúd-Arábia olajminisztere, nehogy árakról, piaci helyzetről érdemben nyilatkozzék valamit a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) pénteki miniszteri ülése előtt. Ám a sejtelmes szövege mintha arra utalt volna, hogy a kínálat csökkenni, a kereslet pedig emelkedni látszik, de korai volna még pontos előrejelzésekkel próbálkozni, hiszen maga is bizonytalan a kilátásokat illetően. Más miniszterek azonban nem fogták magukat vissza, Irak, Venezuela és Angola képviselői azt hangoztatták, hogy kiegyeznének a barrelenkénti 75–80 dolláros árral, ahogy a piac stabilizálódik. Elemzők ezt inkább vágyálomnak tartják, különösen, hogy Szaúd-Arábia, amely korábban határozottan kiállt a hordónkénti százdolláros ár mellett, most hallgat, és a legnagyobb termelőként ráerőltette stratégiáját a kartell tagjaira. A novemberi tanácskozáson az OPEC úgy döntött, hogy a piaci túlkínálat közepette a kitermelés csökkentésével nem próbálja meg megállítani az árak tavaly nyár óta tartó zuhanását, hanem a napi 30 millió hordós kvóta fenntartásával még támogatja is a folyamatot, hogy az olcsósággal kiszorítsa a piacról az észak-amerikai palatermelőket, az olajmultikat pedig a beruházások elnapolására, felfüggesztésére kényszerítse, minek nyomán a fekete arany hosszabb távon drágulni fog. A nagyvállalatok máris 130 milliárd dollárra rugó beruházási, fejlesztési programot halasztottak el.
A szervezet pénteki bécsi ülésén a stratégiát nem változtatják meg. Ám alighanem még évekig ki sem derül, hogy a stratégia bevált-e. Az elemzők szerint ezért is rendkívül bizonytalan a helyzet. A jövő évi árprognózisok alsó és felső határa között negyven dollár az eltérés. Az átlag hetven dollár. A bizonytalanság oka pedig az, amiről a miniszteri ülés előtt rendezett szemináriumon beszélt Paulo de Sa, a Világbank szakértője, hogy az árat nem a növekvő kereslet, hanem a növekvő kínálat határozza meg. Ennek hátterében pedig az amerikai és a kanadai palaforradalom áll. Olyan új eljárásról van szó, amelynek költség-haszon szerkezete nem is vethető össze a hagyományos kitermelésével. Hasonlóan látja a helyzetet Bob Dudley, a BP vezére, aki kifejtette: az évtized eleje óta az amerikai olajkitermelés hatvan százalékkal bővült, és a szédületes ütem csak most kezd alábbhagyni. Az amerikai palatermelésben érdekelt cégek – tette hozzá Rex Tillerson, az ExxonMobil főnöke – nagyon ügyesen a költségek csökkentésével reagáltak az alacsonyabb árakra, s egyáltalán nem tűnnek el a színről. Tavaly nyár óta a hordónkénti 115 dolláros ár januárra 45 dollárra esett, de aztán mára 65 dollár környékén szilárdult meg. Már ez az emelkedés is kedvezett az palaiparnak, s ha egyes OPEC-tagok kívánsága teljesülne, akkor az amerikai kínálat újra nagy iramban bővülne.
A stratégia másik megkérdőjelezhető elemére Thomas Helbling, a Nemzetközi Valutaalap világgazdasági vezető kutatója tapintott rá, amikor a szerény globális bővülésről beszélt szintén csütörtökön a bécsi konferencián. Emlékeztetett rá, hogy a nagy recesszió előtti fellendülés időszakában nem az olajfogyasztás bővülése fűtötte a gazdaságokat. Egyébként a Világbank és a BP is a jelenlegi árszint fennmaradására számít a következő években.
Sőt, a BP vezére úgy látja, hogy miközben a kereslet duzzad – ami még sok OPEC-szakértőt is meglepett, de oka részben a kínai stratégiai tartalékok feltöltése – a kínálat is bőséges. Az OPEC kvótacsökkentését sürgető Venezuela például hiába reménykedett abban, hogy a szervezethez nem tartozó Oroszországot rávehetné, egyeztesse stratégiáját. Moszkva erre nem hajlandó.
Az OPEC-nek szembe kell néznie egy lehetséges új fejleménnyel is: ha nukleáris programjáról Irán a hónap végéig megállapodik a nagyhatalmakkal, így megszűnik az országgal szembeni kereskedelmi embargó, akkor felújíthatja az olajexportját, ami akár napi 400 ezer hordót is kitehet, miközben a szervezet ma is a kvótánál egymillió barrellel többet hoz a felszínre. A multik készen állnak, hogy Irán hatalmas és olcsón kitermelhető tartalékait kiaknázzák.
A piaci részesedésért most indul a hosszú csata, de az OPEC megroggyanásáról még korai volna értekezni, hiszen a szervezet a világ termelésének negyven százalékát adja, míg az Egyesült Államok tíz százalékát, igaz 2008-ban az amerikaiak még csak hat százalékot hasítottak ki maguknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.