Öt éven belül negyedszer süllyedt technikai recesszióba Japán: a harmadik negyedévben annualizáltan 0,8 százalékkal esett vissza a GDP. Az előző három hónap a felülvizsgált adat szerint 0,7 százalékos zsugorodást hozott, elemzők most is csökkenést vártak, de csak 0,2 százalékos mértékben. Az újabb recesszió nagy presztízsveszteség a 2012 decembere óta hivatalban levő Abe Sinzó miniszterelnöknek, nemcsak azért, mert regnálásának idején ez már a második ilyen periódus, hanem azért is, mert ez az ő kudarca is. A 2013-ban a jegybankkal összehangoltan meghirdetett új gazdaságpolitika, az Abenomics három „nyílra” épült, ezekből a monetáris és a fiskális ösztönzőket alkalmazták aktívan, de a növekedési potenciál erősítését célzó reformok nem haladtak előre.
A hanyatlásnak külső okai is vannak, miután a japán vállalatok a kínai gazdaság lassulása, illetve a gyengülő globális kilátások miatt is visszafogták a termelésüket, ez a részadatokból is kitűnik. A GDP-t ugyanis főleg a beruházások, illetve a készletezés alakulása fogta vissza: előbbi 0,2 százalékot, utóbbi 0,5 százalékot vitt el a harmadik negyedévi növekedésből – emelte ki a kormány közleménye –, miután a vállalatok leépítették az előző két periódusban felhalmozott készleteket. Egyelőre süket fülekre talált ezek szerint Abe felhívása, amelyet a japán vállalatokhoz szokott intézni, hogy hatalmas készpénzállományukat fordítsák beruházásokra.
A gazdaságösztönzésre is alkalmas állami beruházásokat a munkaerőhiány hátráltatja – idézte a Reuters Akira Amari gazdasági miniszter szavait. A GDP-adat közzététele utáni sajtótájékoztatón Amari közölte, hogy az újabb költségvetési stimulusnak a demográfiai problémákra kell fókuszálnia (Japán társadalma a leginkább elöregedettek közé tartozik), emellett enyhíteni kell a nemrég aláírt térségi szabadkereskedelmi megállapodás, a Csendes-óceáni Együttműködés (TPP) hatásait is. A folyó negyedévben valószínűleg már bővül a gazdaság – idézte a Bloomberg a minisztert. Szakértők szerint ezzel együtt növekszik a japán jegybankra (BoJ) és a kormányra nehezedő nyomás, újabb élénkítő intézkedések bevetésének érdekében.
A BoJ monetáris tanácsa ezen a héten kétnapos ülést tart, a jegybanki kormányzó, Haruhiko Kuroda csütörtökön jelenti be az esetleges változásokat. Az október végi ülésen a BoJ elkötelezte magát eddigi mennyiségi lazítás programja, vagyis az évi 80 ezer milliárd jen (660 milliárd dollár) értékű kötvényvásárlás folytatása mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.