Ma tárgyalja az Országgyűlés azt a módosító indítványt, amely a társasági adó rendszerébe bevezetne egy új kedvezményt azon vállalkozások számára, amelyek támogatnák a Magyarország olimpiai pályázatát készítő társaságot. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter javaslatával a társasági adóról és osztalékadóról (tao) szóló törvényt, illetve a sporttörvényt is módosítanák ennek érdekében. Ezzel az olimpia támogatása ugyanazt az adóelőnyt adja majd, mint az előadó-művészeti szervezetek, filmalkotások, látványcsapatsportok támogatása.
Az indítvány szerint az olimpiai pályázat lebonyolításáért felelős társaság, a Fővárosi Önkormányzat és a Magyar Olimpiai Bizottság közös tulajdonában lévő nonprofit cég által kiállított támogatási igazolások 2015-re és 2016-ra együttesen számított értéke nem haladhatja meg a 19 milliárd forintot. Az adókedvezmény támogatási igazolás alapján vehető igénybe, melynek kiállítására a támogatást befogadó szervezet, az olimpiai pályázat lebonyolításáért felelős társaság jogosult. Az olimpiával kapcsolatban más, a költségvetést érintő intézkedések is történtek a napokban. A 2016-os általános tartalékból 3,3 milliárd forintot különített el a kormány a 2024-es olimpia előkészítésére.
Kérdés, hogy a taokedvezmények rendszerében mennyire tud majd érvényesülni az olimpia támogatása. Jelenleg egyértelműen a focinak adják a legszívesebben a pénzt a vállalkozások. Négy év alatt, a 200 milliárd forintnyi adótámogatásból 75 milliárd forintot kapott a labdarúgás, amin 1100 futballegyesület osztozott. A Transparency International (TI) Magyarország tavaly év végén nyilvánosságra hozott jelentése szerint a tao rendszere átláthatatlan, a sportszervezetek csupán összesített adatszolgáltatásokra vannak kötlezve. A korrupcióellenes szervezet ajánlása, hogy legyen nyilvános a támogatók kiléte, a támogatás menete, és hogy a sportszövetségek, valamint az állami intézmények tegyék világossá, milyen szakmai okokra hivatkozva döntöttek a támogatási keretek megállapításánál és a stadionok építésénél.
Hatásvizsgálatot kér Magyarország
Magyarország további hatásvizsgálatokat szorgalmaz az Európai Bizottság adóelkerülési elleni javaslatcsomagja kapcsán, amelyet az uniós pénzügyminiszterek tanácsának legutóbbi ülésén tárgyaltak. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kijelentette: a javaslatok általános céljával – az adókikerülés elleni küzdelem – Magyarország is egyetért, a részletek tekintetében azonban óvatosságra int. A kormány szerint fontos az egészséges európai szintű adóverseny fenntartása, de tekintettel kell lenni a tagállamok kétoldalú adóegyezményeinek gyakorlatára és meglévő kötelezettségeire.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.