Isaac Herzog izraeli elnök a brit Sky Newsnak adott rövid interjút vasárnap, melyben tagadta, hogy országának bármilyen köze lenne a Hezbollah elleni támadássorozathoz, melynek során walkie-talkie-k és egyéb informatikai eszközök robbantak fel a terrorszervezet tagjainál Libanonban, 39 ember életét követelve és legalább háromezret megsebesítve. Mint ismert, széles körben úgy vélték, hogy a támadásokat Izrael követte el, amely azonban nem erősítette meg, de nem is tagadta részvételét – eddig.
„Izrael veszélyes helyzetben van, és fennáll az eszkaláció lehetősége” – mondta Herzog. Hozzátette: nem áll érdekükben egy Libanon elleni háború, ám ezt az országot eltérítette egy politikai pártként funkcionáló terrorszervezet, a Hezbollah.
Az izraeli elnök az interjú során bemutatott egy, az IDF által szombaton készített fotót, amelyen a Hezbollahnak azok a katonai parancsnokai láthatók, akiket a pénteki izraeli légicsapás megölt Bejrútban.
Isaac Herzog arról is beszélt, hogy a Hezbollahnak mostanában jó néhány ellensége van: egyebek között régóta fojtogatja, pusztítja Libanont. „Csak azért vagyunk itt, hogy megvédjük magunkat. Ez minden, amit csinálunk” – közölte, majd azzal folytatta, hogy világossá teszik a világ számára, hogy cselekedniük kell.
Minden normális nemzet így tenne, Nagy-Britannia is, vagy bármely más szuverén állam, annak érdekében, hogy megvédje saját népét.
Az izraeli elnök szerint hazája kiváló kapcsolatokat ápol a brit kormánnyal, „de azt is meg kell érteni, hogy a barátoktól és a szövetségeseinktől azt várjuk, mindig legyenek mellettünk, ahogy mi is ott vagyunk nekik. Éppen ezért csalódottak vagyunk, és ezt a barátaink tudtára is adtuk” – jegyezte meg.
A bejrúti merényletnek – amelyben gyerekek is meghaltak – magyar szála is van: a robbantás során használt eszközökkel összefüggésbe hoztak egy budapesti céget, a BAC Consultingot, melyet eleinte gyártóként azonosítottak.
A magyar kormány nemzetközi sajtóirodája szombaton közleményben arról tájékoztatott, hogy a titkosszolgálatok szerda óta nyomoznak, és több alkalommal is kihallgatták a 49 éves tulajdonos-vezérigazgató Cristiana Barsony-Arcidiaconót.
Az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) nyomozási eredményei pedig megerősítették a kabinet korábbi tájékoztatását, miszerint a robbantásoknál használt csipogókészülékek soha nem jártak Magyarországon.
Ahogy arról a Világgazdaság is beszámolt, Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár néhány napja közölte: a hatóságok megerősítették, hogy a szóban forgó vállalkozás mindössze kereskedelmi közvetítő, és nincs magyarországi gyártó és működési telephelye. A bejelentett itthoni címre csak a társaság ügyvezetője van bejegyezve, a hivatkozott készülékek pedig soha nem voltak Magyarországon.
Az ENSZ libanoni különleges koordinátora szerint a Közel-Kelet a katasztrófa szélére sodródott.
„Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy nincs olyan katonai megoldás, amely bármelyik félnek nagyobb biztonságot teremtene” – mondta Jeanine Hennis Plasschaert. Izraelnek a Hezbollah parancsnokai ellen pénteken Bejrút déli részén végrehajtott légicsapása után a megbízott úgy felelt: a sűrűn lakott területek bombázása is jelzi, hogy az Izrael és a Hezbollah közötti konfliktus mostanra „nagyon veszélyes erőszakspirállá vált, aminek kétségbeejtő következményei lehetnek, ezért azonnal meg kellene szakítani ezt a spirált”.
A dél-bejrúti légicsapásnak vasárnap már 45 halálos áldozata volt, közülük 16-an voltak a Hezbollah katonai vezetői a mozgalom közlése szerint, egyéb források nyomán a többiek helyi lakosok, köztük gyerekek.
Izrael arról tájékoztatott, hogy szombaton és vasárnap 290 célpontot semmisített meg Libanonban, a Hezbollah pedig 110 rakétával támadta Észak-Izraelt. Az izraeli légvédelem a legtöbb támadó rakétát még a levegőben megsemmisítette, de néhány rakéta becsapódott, és a lehulló roncsok is sérüléseket okoztak embereknek, kárt okoztak járművekben, épületekben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.