A munkanélküliségi ráta 2021-ig 3,4-3,5 százalékra tornászható le Magyarországon az ING vezető elemzője szerint. Virovácz Péter a Világgazdaság kérdésére elmondta: tavaly márciushoz képest hat tizeddel csökkent a munkanélküliek aránya, ám a további mérséklés nem lesz könnyű feladat. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap azt közölte: a 2016. december – 2018. februári időszakban a munkanélküliek átlagos száma az egy évvel korábbihoz képest 25 ezer fővel 178 ezerre, a munkanélküliségi ráta 0,6 százalékponttal 3,8 százalékra csökkent . Mellesleg a ráta tavaly szeptember óta 3,8 százalék. A munkanélküliség átlagos időtartama 14,9 hónapra csökkent; a munkanélküliek 37,9 százaléka legalább egy éve keresett állást, azaz tartósan munkanélküli volt.
Varga Zoltán, az Equilor elemzője a Világgazdaságnak azt mondta: úgy tűnik, hogy a 3,8 százalékos munkanélküliségi ráta az a szint, amely jelen gazdasági körülmények között teljes foglalkoztatásnak számít Magyarországon. Úgy kalkulál, hogy jövőre is e szint körül stagnál a munkanélküliségi mutató.
A KSH adatai szerint a tavaly december és idén február közötti időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 441 ezer fő volt, 70 ezer fővel több, mint egy évvel korábban. A 15–64 évesek foglalkoztatási rátája 68,7 százalékra emelkedett. Az elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 129 ezer fővel nőtt, bár a magukat közfoglalkoztatottnak vallók száma 40 ezer, a külföldi telephelyen dolgozóké 20 ezer fővel csökkent egy év alatt.
Virovácz szerint
a 300-600 ezer külföldön dolgozó magyar egy részének visszatérése emelheti a hazai foglalkoztatási mutatókat,
ám ehhez további markáns bérfejlesztésekre van szükség. A közfoglalkoztatottak elsődleges munkaerőpiacra való további bevonásához pedig aktív munkaerőpiaci eszközöket kell latba vetni, például képzési, átképzési programokat is. Kérdéses ugyanakkor, hogy a Magyarországon még nem jellemző digitalizáció, robotizáció előretörésével párhuzamosan az alacsony képzettségű rétegek milyen munkafolyamatokba vonhatók majd be.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.