Az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) pénteken közölt adatai szerint éves összevetésben az euróövezetben 2,5 százalékkal, az EU-ban pedig 2,7 százalékkal nőtt az óránkénti munkaerőköltség július-szeptemberben. A második negyedévben az eurózónában 2,3, az unióban pedig 2,7 százalékos emelkedést mértek.
A munkaerőköltség két fő alkotóeleme közül a bérek és keresetek a 19 tagú euróövezetben 2,2 százalékkal, a 28 országot számláló unióban pedig 2,7 százalékkal emelkedtek a harmadik negyedévben. A másik összetevő, a nem bérjellegű költségek – köztük a munkáltatói társadalombiztosítási hozzájárulás – 3,0 százalékkal, illetve 2,4 százalékkal kúsztak feljebb.
A második negyedévben az euróövezetben a bérek és keresetek 2,1 százalékkal, a nem bérjellegű költségek pedig 3 százalékkal nőttek, míg az EU-ban 2,8 százalékos, illetve 2,7 százalékos emelkedést mértek.
Éves összehasonlításban
Romániában emelkedett legnagyobb mértékben, 13,9 százalékkal az óránkénti munkaerőköltség július-augusztusban,
a második helyezett Lettországban 13,2 százalékkal, majd Litvánia következik 10,7 százalékkal, Magyarország pedig 9,0 százalékkal a negyedik.
A legkisebb növekedést Belgium (1,2 százalék), Portugália (1,5 százalék), valamint Málta és Finnország (1,6 százalék) könyvelhette el.
Bár az előző évekhez hasonlóan tavaly is némileg csökkent, de továbbra is óriási a különbség az Európai Unió leggazdagabb és legszegényebb országa, Luxemburg és Bulgária között – derült ki az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) által csütörtökön kiadott jelentésből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.