A GfK fogyasztói hangulatindex januárra vonatkozóan 9,6 pontra csökkent a decemberi 9,7 pontról a várt javulás, 9,8 pont helyett.
A fogyasztók gazdasági környezet alakulásával szembeni várakozásait számszerűsítő részmutató 6,1 ponttal mínusz 4,4 pontra csökkent decemberben a novemberi 2,7 pontról. A mutató hosszú távú átlaga, vagyis nulla alatti értéke azt mutatja, hogy a fogyasztók kevésbé bizakodóan ítélik meg a gazdasági helyzet javulásának az esélyeit.
A hivatalos GDP-előrejelzések szerint
a német gazdaság az idén 0,5 százalékkal, jövőre pedig 1 százalékkal növekedhet.
A fogyasztók jövedelmi várakozásait számszerűsítő részmutató 10,5 ponttal 35,0 pontra, több mint hat éve a legalacsonyabbra csökkent januárra vonatkozóan. A lakosság jövedelmi várakozásait elsősorban az egyes ipari szektorokat, főként az autóipart sújtó elbocsátási hullám terheli meg. A mutató viszonylag magas szintje ugyanis a már évek óta kifejezetten kedvező munkaerő-piaci helyzet alapozta meg Németországban. A növekedés dinamikája azonban az utóbbi időszakban kezdett veszíteni az erejéből.
A lakosság költekezési hajlandóságát számszerűsítő részmutató mindazonáltal javult, 2,2 ponttal 52,2 pontra emelkedett. „A lakosság vásárlási hajlandósága még a meglehetősen viharos gazdasági környezetben is az egész évben mindvégig makacsul magas szinten tartotta magát. A fogyasztók vásárlási kedvét a jelek szerint eddig semmi nem volt képes kikezdeni” – mondta Rolf Bürkl, a GfK szakértője.
A magas vásárlási hajlandóság részben az Európai Központi Bank (EKB) kamatpolitikájának is tulajdonítható – mondta. A megtakarítási hajlandóság ugyanis a betétek büntetőkamata miatt történelmi mélypontra esett. Ez persze a kiskereskedelem számára egyáltalán nem rossz hír.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.