Rekordkereslet mellett adott el Kína egy hatmilliárd dollár értékű államkötvénycsomagot a nemzetközi piacon. A kibocsátásra hetekkel a Peking és Washington kapcsolataira nézve sorsdöntő tengerentúli elnökválasztás előtt került sor, a pénzügyi piacait liberalizáló Kína minden eddiginél szélesebb amerikai vásárlói kör számára tette elérhetővé a papírokat a 144A/Reg S szabályok alapján, amelyek közvetlen hozzáférést biztosítanak az Egyesült Államok belföldi intézményi befektetői számára.
Az utóbbi években már szokássá vált, hogy Kína ősszel piacra dob egy hatalmas dollárkötvénypakettet.
Ezek a papírok korábban is hozzáférhetők voltak az amerikai befektetők egy köre számára, de Peking és a kínai vállalatok nem keresték a kegyeiket, hiszen az ázsiai piacokon nélkülük is bőséges az elérhető dollárlikviditás. A kapu szélesebbre nyitása jelzésértékű: a feszült kétoldalú kapcsolatok ellenére Peking szorosabbra fűzné a pénzügyi kötelékeket, erősítve nemzetközi státuszát. A kibocsátás időzítése ugyanakkor elemzők szerint arra utal, hogy a kínaiak attól tartanak: az elnökválasztás után még rázósabbá válhat a terep, és drágábbá az üzlet.
Kína hitelminősítése Japánével egyezik meg – A plusz az S&P-nél és A1 a Moody’snál –, de magasabb hozamot kínál az amerikai állampapíroknál.
A tegnapi kibocsátás során három-, öt-, tíz- és harmincéves papírokat adtak el (0,4, 0,55, 1,2 és 2,25 százalékos kuponnal). A legrövidebb futamidejű papír negyed százalékponttal, a 2050-es lejáratú pedig 0,8 százalékponttal kínál magasabb hozamot, mint a hasonló amerikai államkötvény.
A teljes csomagra 27 milliárd dollár értékben jelentkezett kereslet, tízmilliárddal magasabb, mint az azonos méretű egy évvel ezelőtti kibocsátás alkalmával.
Tülekedés volt a papírokért az amerikai befektetők között is, akik a teljes pakett mintegy 15 százalékához juthattak hozzá – írta a Financial Times az ügyletben részt vevő bankárokra hivatkozva. A kötvények népszerűségét növeli, hogy Kína hétfőn harmadik negyedéves GDP-adatokat publikál, amelyek az elemzői konszenzus szerint az éves növekedési ráta 5,2 százalékra ugrását mutatják a második negyedévi 3,2 százalékról. Miközben Európában a járvány második hulláma aggodalmakat táplál a válságból való kilábalást illetően, a kínai gazdaság köszöni, jól van, és a negyedéves növekedési üteme már a 2019-es 6,1 százalékos átlagot közelíti. Peking az állampapírokat a tavalyinál kisebb hozamprémium mellett adta el, kedvező helyzetet teremtve az olyan nagy kínai vállalati dollárkötvény-kibocsátók számára is, mint a Sinopec és a Sinochem konglomerátumok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.