BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az aranynak kedvez a kriptodevizák összeomlása

A növekvő infláció és az egyelőre alacsonyan maradó amerikai kamatszint által előidézett dollárgyengülés az arany malmára hajthatja a vizet.

A világszerte növekvő infláció, a Fed által ugyanakkor 2023-ig fenntartani kívánt alacsony alapkamat, a dollár gyengülése, a sokak szerint túlértékelt részvénypiac és a napokban megingatott kriptodevizák következtében joggal vetődik fel a kérdés, hogy mindennek a körülménynek az együttállása nem teszi-e ismét kelendővé az aranyat. Első ránézésre szinte tankönyvi alapesetnek tűnik a konstelláció, ám azért lehetnek olyan buktatók, amelyek a sárga fém drágulását akadályozzák.

Ezek sorában rögtön az első, hogy tegnapig már négy hónapos csúcsára emelkedett a nemesfém azonnali jegyzése, amikor

1,1 százalékos erősödéssel rövid időre elérte az 1890 dolláros unciánkénti árat is, január eleje óta nem járt ilyen magasan a kurzus. A New York-i tőzsdén szintén szerdán ráadásul az arany határidős ára is 0,9 százalékkal nőtt, elérve az 1886 dollárt.

Eközben az amerikai részvények – különösképpen a korábban nagyon futó technológiai papírok – árfolyama az inflációs félelmek miatt aznap nagyot estek, a bitcoin, az ether és társaik Elon Musk tweetje, illetve a kínai kereskedelmi bankoknak szóló pekingi figyelmeztetés hatására egyenesen zuhantak, végül a tengerentúli 10 éves állampapírok hozama annak ellenére stagnált, hogy a dollár háromhavi mélypontja körül ingadozott.

Fotó: Shutterstock

A csökkenő reálkötvény-hozam, a gyengülő dollár, és az erősödő inflációs várakozások kombinációja drágította az aranyat

– írta a nemesfémekkel foglalkozó Mining hírportál. Mint kifejtették, a befektetők egy része az infláció kivédése céljából fordult ismét a nemesfémek felé, az elmúlt hetekben felélénkült az arany árfolyamát követő ETF-ek (tőzsdén kereskedett alapok) iránti kereslet is. Mindennek nyomán pedig a legfényesebb nemesfém ára is visszapattant a március eleji 1680 dolláros 9 havi mélypontjáról, és 2 bő hónap alatt lenyomott egy 200 dolláros ralit.

„A biztonságra törekvés segíti az aranyat” – jelentette ki az RJO Futures vezető piaci stratégája, Bob Haberkorn a Bloombergnek. A bitcoinból elszállt az erő – tette hozzá. Úgy tűnik, a befektetők a részvényvásárlásaikat már nem kriptodevizákkal, hanem újra az arannyal ellensúlyozzák a portfóliókban. Ugyanezt állapították meg korábban a JPMorgan elemzői is, akik szerint az intézményi befektetők újra az aranyban látják a biztonsági menedéket (safe-haven) és nem a digitális devizákban.

A Reutersnek nyilatkozó Ilja Spivak, a DailyFX devizastratégája pedig úgy véli,

az aranyat az az egyre inkább terjedő narratíva hajtja, amely szerint az infláció növekedése ellenére az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nem hajlandó szigorítani.

A másik buktató amúgy éppen az lenne, ha a Fed – Jerome Powell bankelnök korábbi kinyilatkoztatása dacára – mégis hozzányúlna az alapkamathoz, mivel tartós és jelentős inflációs veszélyt látna. Ez a lépés dollárerősödést váltana ki, és egyúttal számottevően gyengítené az arany mellett szóló érveket is. Tulajdonképpen ebből is ízelítőt nyújtott a piac tegnap, hiszen akkor hozták nyilvánosságra a Fed nyíltpiaci bizottságának áprilisi jegyzőkönyvét is, amelyből kitűnik, hogy több bankár is felvetette a lazító intézkedések esetleges visszafogását. Erre az arany gyorsan visszaadta a szerdai plusz nagy részét, és csak minimális nyereséggel zárta a napot.

Ugyanakkor szembeötlő, hogy míg korábban hasonló hírek nyomán méretes zakó nézett ki az aranynak, tegnap távolról sem voltak olyan brutálisak a következmények.

A német Der Aktionär elemzői úgy vélik, a 200 dolláros hegymenet után amúgy is indokolt a korrekció, de hamarosan indulhat az 1900 dolláros szint támadása, amit később újabb emelkedő hullámok követhetnek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.