Nemzetközi szervezetekkel együttműködve a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) évente teszteli a porszívókat, úgy is, mint az egyik legalapvetőbb háztartási eszközt. „Idén 28 márka 173 hagyományos vezetékes berendezését vizsgáltuk meg alaposan.
Értékeltük a készülékek tisztítási hatékonyságát, használhatóságát, tartósságát, zajosságát illetve, ami manapság különösen fontos szempont, a valós energiafogyasztásukat is” – tájékoztatott Dénes Júlia a TVE szakértő munkatársa.
A fogyasztóvédelmi vizsgálatról az egyesület szakértője továbbá külön kiemelte a gépek porkibocsátást, mert bizony előfordul, hogy a porszívók nem csak beszívják a port, hanem valamennyit visszajuttatnak a helyiség légterébe.
Ha valóban porszívót, és nem porfújót szeretnénk otthonra, erre az értékelésre különösen figyeljünk oda választáskor.
A teszteredmények azt mutatják, hogy nagyok a különbségek a termékek tisztítási hatékonysága, zajszintje és energiahatékonysága között, 13 termék pedig megbukott a porkibocsátás vizsgálata során.
„Például a SAMSUNG VC07M3179VD-t, amely ráadásul 54 ezer forintos átlagáron kínálja ezt az »extra« szolgáltatást, vagy a Philips XB2122/09 porszívóját is megemlíthetjük, amely csak egy hajszálnyival jobb az említett Samsung terméknél és 53 ezer forintos átlagáron kapható” – részletezi Dénes Júlia.
Aktuális kérdés szokott még lenni a fogyasztók részéről, hogy porzsákos vagy porzsák nélküli porszívót vegyünk-e. A porzsák nélküli modellek esetében pénzt takaríthatunk meg, de a szűrő rendszeres tisztítást igényel, sőt, a HEPA szűrőt cserélni kell. A porgyűjtő tartály ürítése pedig gondot jelenthet az asztmások és allergiások számára.
A tesztelt termékek között találunk bőven jól teljesítő terméket mindkét fajtából, úgyhogy inkább egyéni preferenciánkon múlik, milyen típust választunk – összegezte a TVE vizsgálata. Teljesítmény tekintetében alapból nem jobb sem az egyik, sem a másik fajta.
A porzsákos porszívók közül a Philips FC8240/09 PowerGo például már elfogadható átlagon felüli eredményt produkált minden vizsgált szempont szerint, kivéve a zajosságot, illetve az energiafogyasztást, ahol átlagos eredményt ért el.
A TVE munkatársa ugyanakkor utalt rá, hogy az ára viszont alacsonyabb, mint a fentebb említett „porfújó” készüléké: 44 ezer forint. Ugyanaz a márka, s az egyik termék felhasználási célját tekintve értelmezhetetlen, míg a másik egy elfogadható teljesítményt biztosít és még az ára is kedvezőbb. Egy példa a sok közül arra, hogy nem elég csupán márka vagy az ár alapján dönteni.
A porzsák nélküli porszívók közül a Rowenta RO4855EA Compact Power XXL a maga 44 ezer forintos átlagárával egy jó választás lehet. Egyedül a használhatósági teszten nem teljesített kiemelkedően, viszont, ha ezzel meg tudunk barátkozni, felfoghatjuk egy jó kompromisszumos megoldásnak. Összesítésben ez a termék 65 százalékos eredményt ért el.
Érdekességképpen itt megemlíthető a Miele Blizzard CX1 Comfort Powerline SKMF5 porszívója is, amely 204 ezer forintos átlagáron lehet a miénk. Összesítésben 55 százalékos eredményt ért el. Tisztítási hatékonysága alul-, energiafogyasztása pedig sajnos felülmúlja az említett Rowenta porszívóét. Ezek után felmerül a kérdés, hogy miért fizessünk négyszer annyit, tekintve, hogy még a tartóssági teszteken sem bizonyult strapabíróbbnak a Miele terméke.
Ezek után melyik termékről jelenthetjük ki, hogy 2023 legjobb porszívója? Kérdésre kérdés a válasz: attól függ, milyen szempontból.
Hogy a különböző porszívótípusok közül, melyik terméknek pontosan mi az erőssége vagy éppen a gyengesége, kiderül a Tudatos Vásárlók legfrissebb teszteredményeiből kiderül. Jellemzően a jó szívóerő visszafújás nélkül, a halkabb működés és az energiatakarékosság a három dobogós szempont porszívóvásárláskor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.