„Ha van olyan háztartási gép, amely megállás nélkül, éjjel-nappal pörgeti a villanyórát a lakásban, az a hűtő és fagyasztó. Ezért vásárlás előtt érdemes nagyon alaposan körüljárni az egyes modellek energiahatékonysági mutatóit”– tanácsolja Dénes Júlia, a Tudatos Vásárlók Egyesületének munkatársa.
A fogyasztóvédelmi szervezet idén is tesztelte a hűtő- és fagyasztószekrényeket, hogy megkönnyítse a vásárlók számára a választást. Az energiacímkéken és a hűtési hatékonyságon túl olyan felhasználói szempontokat is figyelembe vettek, amelyekre mások nem gondolnak. Fontos lehet például, hogy a gép kézre álljon, könnyedén bele tudjunk pakolni, teljesen ki tudjuk nyitni az ajtaját – méghozzá a megfelelő irányba –, és ne foglaljon el indokolatlanul nagy helyet.
Ezúttal 187 kombinált hűtőt, 18 hűtő- és 16 fagyasztószekrényt, illetve 2 fagyasztóládát vizsgált meg alaposan a TVE nemzetközi fogyasztóvédelmi szervezetekkel együtt. Ennek nyomán az elszánt vevőket 20 márkától összesen 223 készülék adatlapja segítheti a döntésben vásárlás előtt. Többféle hűtőtípust is teszteltek: beépíthető hűtőket, többajtós (multidoor) és kétajtós (side by side) modelleket, illetve a leggyakoribb szabadon álló berendezéseket. A szakértők vizsgálták a termékek hűtési és fagyasztási hatékonyságát, energiatakarékosságát, megbízhatóságát, zajkibocsátását és magát a felhasználói élményt.
Abban ne reménykedjen senki, hogy talál olyan terméket, amelyik minden szempontból kiválóan teljesít. Ezért jó, ha nem a tökéletes terméket keresi, inkább azt, amelyik a saját szempontjainknak leginkább megfelel
– tanácsolják.
Érdemes végiggondolni, hogy miből, mennyit akarunk az adott hűtőben tárolni, esetleg szükség van-e extra funkciókra, és szempont-e, hogy alacsonyabb legyen a rezsiköltsége. Ha ez megvan, már neki is kezdhetünk a böngészésnek.
A tesztelt termékek között és a boltokban is a kombinált hűtőkből találjuk a legtöbbet, mert a fogyasztók zömének ilyenre van szüksége a mindennapokban. A fentebb említett szempontok közül nem meglepő módon a hűtési és fagyasztási hatékonyság a legfontosabb, ez számított bele legnagyobb súllyal az összesítő értékelésbe – utalt rá Dénes Júlia.
A vizsgálat során arra voltak kíváncsiak, hogy a szerkezetek a berakott ételt mennyi idő alatt hűtik, illetve fagyasztják le a kívánt hőfokra, valamint arra, hogy mennyire tartják stabilan a belső hőmérsékletet, ha a már korábban lehűtött élelmiszerek mellé újabb ételt raknak be.
Eszerint a legjobb eredményt elért készülékek között végzett például az Indesit INC18 T311. Viszont cseppet sem mindegy, hogy mindezt milyen áron produkálta a készülék. Meglehetősen magas energiafogyasztás mellett.
A fagyasztási hatékonyság vizsgálatánál pedig a legjobbak között a Bosch, az LG, a Samsung és a Whirlpool modellek végeztek. Összességében 90 százalékos vagy afeletti, kiemelkedő eredményeket az LG és a Samsung egyes termékei értek el a teszt során.
A dobogósok átlagára 297 ezer és 321 ezer forint között mozog. Jól hűtenek, energiatakarékosak és a hőmérsékletet is stabilan tartják. Azonban mielőtt az rögzülne bennünk, hogy egy-egy márka jobb, mint a másik, érdemes azt is nyugtázni a teszteredmények alapján, hogy nem mindegyik LG vagy Samsung modell teljesít ugyanolyan jól. Az LG GTF744BLPZD több vizsgált szempont szerint is hagyott maga után kívánnivalót: összességében 56 százalékos, közepes eredményt ért el, az átlagára pedig 299 ezer forint. A legalább 80 százalékos, vagyis nagyon jó eredményt elért kombinált hűtők közül a legolcsóbb a maga 164 ezer forintos átlagárával a Candy CCE3T618ES, illetve szintén 200 ezer forintos átlagár alatt a Samsung RB33B610ESA alulfagyasztós hűtő.
A 18 tesztelt hűtőszekrény – a Candy CRU 160 NE kivételével – mind magas összesített pontszámot ért el.
Azonban vannak különbségek az egyes termékek hűtési hatékonysága, energiafogyasztása vagy éppen zajszintje között – emelte ki a TVE munkatársa –, ezért érdemes a fogyasztónak utánajárnia annak, melyik mire képes, hogy a végén a saját prioritásainak megfelelően tudjon dönteni.
Az AEG RKB539F1DW hűtőszekrény például nem lesz a legjobb barátunk, ha csendes társra vágyunk a konyhában
– jegyezte meg Dénes Júlia.
A górcső alá vett termékek fagyasztási hatékonysága – vagyis, hogy mennyi idő alatt fagyasztják le a berakott élelmiszert – hat modell esetében kitűnőnek, öt modellnél csapnivalónak bizonyult. Cserébe pontosan tartják a beállított hőfokot, és áramszünet esetén sokáig képesek hidegen tartani az ételeket. Érdekességképpen a TVE kiemelte a Liebherr FNe4625 fagyasztószekrényt, amely összesítésben a harmadik helyen végzett a kategóriában, nagyon jó eredménnyel, és 267 ezer forintos átlagáron érhető el. Majd hozzátették: „Persze vehetünk Liebherr terméket 437 ezer forintért is. A Liebherr GN5235 pont ennyibe kerül, cserébe a lista végén szerepel teljesítménye tekintetében, bőven lemaradva az előbb említett másik testvére mögött.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.