A lap első oldalas cikkében emlékeztetett arra, hogy április végén Dmitro Firtas elvesztette az EMFESZ-t, melynek ügyvezető igazgatója, Góczi István egy évekkel korábbi felhatalmazással élve 1 dollárért eladta az EMFESZ-t a RosGasnak, írja az MTI-Eco.
Góczi István júniusban úgy nyilatkozott a lapnak, hogy a vásárló készek voltak vállalni az EMFESZ minden adósságának rendezését és ígérték, hogy megoldják a gázszállítás is. Előzőleg a Gazprom a januári orosz-ukrán gázháború nyomán kötött szerződésben kizorította a közvetítő RosUkrEnergót, amelynek 50 százalékban Firtas, 50 százalékban a Gazprom a volt a tulajdonosa. Ezzel megszűnt az EMFESZ gázforrása.
A cég a RosUkrEnergónak 356,5 millió dollárral tartozott, miközben előző tulajdonosánál, a Mabofinál 280,5 milliós követelése volt. (Szeptember 3-án egy ciprusi bíróság befagyasztotta az ott bejegyzett Mabofi számláit, amelyeken 53,59 millió dollár volt, a döntés ellen szeptember 10-ig lehet fellebbezni.)
Góczi István annak idején nem kívánta megnevezni a RosGas tulajdonosait, de a Firtas tulajdonában lévő Group DF egyik cégének menedzsere elárulta a Vedomosztyinak az egyik tulajdonos nevét, s ezt később megerősítették az Emfesznél is.
A lap meg is találta Szergej Prokopjevet, aki elmondása szerint üzletember, korábban a KGB-nél - a szovjet titkosszolgálatnál - szolgált. Megerősítette, hogy része volt az EMFESZ-üzletben. A RosGas társtulajdonosainak nevét nem árulta el, csak annyit mondott, hogy Góczi Istvánt régről ismerte.
Prokopjev "az EMFESZ-t nem saját magának, hanem felsőbb utasításra vásárolta meg és ezzel állampolgári kötelességét teljesítette: Oroszország számára meg kellett tartani a magyar piacot, a Gazpromnak pedig a pénzt. Felmerült ugyanis a gyanú, hogy Firtas esetleg nem adja meg tartozását, s a helyzet feletti ellenőrzés megtartásának egyetlen módja az EMFESZ eladása volt" - idézte a lap.
Prokopjev a cégnyilvántartás szerint a Nyeftyebitum cég 25 százalékának tulajdonosa, s a cég fennmaradó 75 százaléka a Zapszibojlgazé. Utóbbi 76 százalékát a Seychelles-szigeteken székelő Integrity Investments birtokolja, 24 százaléka Oleg Putyiné. Prokopjevé ezen kívül a moszkvai Sztrojformat Rt 25 százaléka, s a cégben további 25 százalékkal bír Igor Putyin.
Prokopjev elmondta: Igor és Oleg Putyin fivérek, de nem tudja, rokonságban állnak-e Vlagyimir Putyin orosz kormányfővel. (A rokonság lehetőségét a lap kérdésére a kormányfő sajtótitkára cáfolta.)
Igor Putyin elmondta, hogy gépipari főiskolát végzett Kurganban, majd üzletember lett. Az EMFESZ-üzletben való részvételt Szergej Prokopjev ajánlotta fel neki és fivérének. "Úgy döntöttünk, megpróbáljuk. A kockázatoktól nem félünk. Ami rokonságot illeti: kapcsolatok és ismeretségek nélkül nem lehet bejutni a gázüzletbe, mielőtt valaki odakerül, többszörösen is ellenőrzik, különösen egy olyan szervezet, mint a Gazprom" - idézte a lap Igor Putyint.
Góczi István nem kívánt szólni a Szergej Prokopjevhez fűződő ismeretségéről, s azt mondta, a Putyin-fivérekről még nem hallott. A Gazprom a Vedomosztyi értesüléseit nem kívánta kommentálni, Dmitrij Firtast és Oleg Putyint a lap nem érte el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.