Nagy kérdés, hogy szeptemberben mennyiben lesz képes a Magyar Nemzeti Bank (MNB) folytatni a kamatcsökkentési ciklust, valamint ezt követően mekkora mozgástere marad a további vágásra. A nemzetközi hangulat meghatározó lehet a folyamat alakulásában, ugyanis a hazai kockázati megítélés is stabilizálódott az utóbbi időben.
A lengyel zloty-t a Standard & Poor’s elemzése rántotta a mélybe, a nemzetközi hitelminősítő szerint a nem teljesítők növekvő aránya kockázatot jelent a lengyel bankszektorra. A térség legfontosabb devizája 1,7 százalékot gyengült az euróval szemben 4,1864-ig. A zloty nem hatott a cseh koronára, az változatlanul 25,5-ös szinten mozgott egész nap. Viszont a forint délután párhuzamosan mozgott a zlotyval: 273,88-ig gyengült az euróval szemben. A dollár ára 188,51 forintig emelkedett, majd délután 187,4-es szinten stabilizálódott, míg a svájci frank 180,8 forintig drágult, majd 179,57-ig csökkent vissza.
„A reálgazdasági folyamatok még hagynak hátra kérdőjeleket, nem minden olyan rózsás, mint amilyennek tűnik” – fogalmaz summásan Ulrich Leuchtmann, a Commerzbank térséggel foglalkozó deviza-elemzője. Véleményét, akár a magyar helyzetre is érthetné. A forint árfolyama jelenti most a legnagyobb kockázatot a kamatcsökkentésre. A bizonytalanság hatására eltérő vélemények fogalmazódnak meg a hazai kamatpálya alakulásáról.
Mint ismertes, a Barclays Capital elemzői jövő áprilisra 5 százalékos alapkamatot jósolnak Magyarországon, mint azt az elemzők indokolták, radikális és gyors kamatcsökkentési sorozat kezdődött el. A hazai elemzők másképp látják a helyzetet.
Az elemzői konszenzus 50 bázispontos kamatvágást vár szeptember 29-én és a piac is fél százalékot árazott be, azonban egy óvatosabb, 25 bázispontos csökkentés sem lenne meglepetés – mondja Orosz Dániel, az Axa stratégia tanácsadója. A legnagyobb kérdés azonban az, hogy ezt követően mekkora mozgástere marad még idén az MNB-nek. A szakértő nem számít radikális lépéssorozatra, az 5-6 százalékos szintet leghamarabb 2010 végén, vagy 2011-ben érhetjük el. Idén év végén – egy esetleges nemzetközi piaci korrekció függvényében – a pesszimistább forgatókönyv esetén 7,5 százalék környékére várja az alapráta alakulását az elemző. A jegybanknak a pénzügyi stabilitás szempontjából az inflációra most kevésbé kell figyelnie, a vártnál egyelőre csak kevésbé árazódott be az ÁFA emelés, a releváns időhorizonton pedig bőven az inflációs cél alá várható az általános áremelkedés mértéke.
Viszont a forint árfolyama erősen függ a nemzetközi hangulattól, amiben időszerű lenne egy korrekció. A kérdés így az marad, lehet-e vágni szeptember után. Amennyiben az MNB az 50 bázispontos csökkentést meglépi szeptemberben, utána már legfeljebb 50 bázispont széles tere marad a csökkentésre, amit 25 bázispontos lépésekben eszközölhet – mondja Orosz.
Így az optimistább forgatókönyv esetén sem fog valószínűleg 7 százalék alá szállni a ráta az idén. Orosz Dániel szerint a forint még érzékeny, és hiába stabilizálódott egy relatíve alacsony szinten a kockázati megítélésünk, a befektetők megkövetelik a magas prémiumot. Sok múlik a nemzetközi piaci hangulaton, év végén valamelyest borúsabb lehet a kép: 280 forintos régióba várja az árfolyamot a szakértő, ahol egyébként egy fontos technikai ellenállási szint is van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.