BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Peking kioktatja az európai exportőröket

A saját versenyképességük hiányában kell keresniük a bajuk forrásait az európai szállítóknak, ahelyett, hogy arról panaszkodniuk, nem jutnak megrendeléshez a kínai gazdaságélénkítő program keretében.

A pekingi külügyminisztérium szóvivője azokra a vádakra válaszolt, hogy kizárólag belföldi gyártók részesülnek például a nagy horderejű energiafejlesztési tervek keretében kiadott, jövedelmező megbízásokból.

A kínai kormány által még tavaly novemberben meghirdetett, 4 ezer milliárd jüan (mintegy 400 milliárd euró) összegű fiskális élénkítő csomag annak idején számos méltatást kapott, többek között az Európai Unióból.

A program bejelentésekor széles körben alakultak ki olyan várakozások, hogy a nagy összegű kiadási tervnek a nemzetközi gazdaságban is lesznek pozitív hatásai. Az európai cégek azonban azt tapasztalták, hogy szinte lehetetlen megrendelésekhez jutniuk, a képviselőik körében különösen nagy a frusztráció, amikor a megújuló energiaforrások kiaknázását célzó beruházásokról – például szénerőművek telepítéséről – van szó.

A BusinessEurope nevű lobbi-csoport legutóbb levelet intézett Catherine Ashton kereskedelmi biztosnak, amelyben sérelmezte, hogy Peking csak olyan cégeket von be az élénkítő programjába, amelyek legalább 50 százalékig kínai tulajdonban vannak. A levél szerint a rendelkezés alkalmas arra, hogy protekcionista hullámot indítson el, globális viszonylatban.

Hasonló aggályokat korábban az Európai Unió Kereskedelmi Kamarájának pekingi képviselete is megfogalmazott, amikor rámutatott, hogy a szélerőművek szállításánál 70 százalékos kínai tulajdoni hányadot követelnek meg, egy-egy szállító ajánlatának vizsgálatához. A bírálatokra a kínai külügyminisztérium azt válaszolta, hogy van bőven helyi szállító, és kiválasztásnál egyedül pénzért kapott értéket veszik alapul.

A konfliktust elemezve az EUobserver rámutat, hogy az eszkalálódás veszélye nagyon is valóságos. Peking például sérelmezte a francia államfő egyik minapi beszédét, amelyben kijelentette, hogy karbon-adót importált termékek után is be kell szedni.

Nicolas Sarkozy a szóban forgó adónem franciaországi kivetésének terve kapcsán utalt arra, hogy az eljárás nem jelenthet versenyhátrányt a helyi vállalatokra nézve, ezért kell előírni a bevitt termékek előállítása során kibocsátott üvegház-gázok adójának kötelező lerovását a vámhatároknál. A kínaiakkal szembeni kereskedelmi konfliktusok veszélyének érzékeltetésére az EUobserver utal arra is, hogy az amerikai kormány 35 százalékos kiegyenlítő vámot vetett ki az ázsiai országból származó járműgumikra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.