Vége annak a korszaknak, amikor rekord összegű profitra lehetett szert tenni olaj és gáz értékesítéséből. Ezt a véleményt hangoztatta Alekszej Kudrin pénzügyminiszter, aki szerint a 2008-as év valószínűleg az oroszországi olaj- és gáztermelés csúcséve. Oroszország az utóbbi években naponta 1 milliárd dollár bevételre tett szert olaj értékesítéséből, és költségvetése és a gazdasága továbbra is nagymértékben rá van utalva a szénhidrogéntermékek értékesítéséből származó bevételre.
Mihail Kroutyihin, a Rusenergy partnere szerint az orosz költségvetést jelentősen sújtja a globális pénzügyi válság és a recesszió, amely a világpiaci olajár csökkenését idézte elő. "Deficitre számíthatunk, ha az ár 70 dollárra süllyed, legalább is ezt mondja a pénzügyminiszter" - tette hozzá.
A Russia Today angol nyelven sugárzó orosz tévé idézte Gennagyij Smalt, az Orosz Olaj- és Gáziparosok Szövetségének elnökét, aki szerint Oroszország, mint a világ második legnagyobb olaj exportőre, rendkívüli mértékben függ a nemzetközi fogyasztóktól.
"Számos olajvállalatunk jelentős mértékben függ a külföldi hitelfelvételtől. Nincs konkrét adatom, de például a Gazpromnál ez az összeg 40 milliárd dollár körüli, a Rosznyeft esetében pedig szintén 40 milliárd dollár körüli. És mivel Oroszország sokat exportál, ezért az olaj és a gáz tekintetében függünk a nemzetközi fogyasztóktól" - emelte ki a szakmai szövetség elnöke.
A fogyasztás csökkenésének az Egyesült Államokból és Kínából érkező első jelei hatására pedig az olajár 60 barrelre csökkenhet elemzők szerint. Ez viszont ördögi kört idézhetne elő a csökkenő jövedelem és beruházás tekintetében, mivel a termelés megdrágulna Oroszország elhasználódó (kitermelő) mezein.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.