A megkérdezett első számú vezetők idén optimisták, sőt, sokkal optimistábbak, mint két éve - derült ki a Stanton Chase felméréséből. Idén már több mint 80 százalék reményteljesebbnek vagy sokkal pozitívabbnak látja Magyarország fejlődését a következő 12 hónapban, két éve csak a válaszadók fele nyilatkozott így. Úgy tűnik, a nagyvállalatokon belüli légkör is egyre pozitívabb. Míg 2013-ban a cégvezetők alig több, mint kétharmada volt optimista a saját cége jövőjét illetően, addig mára ez az arány 91 százalékra nőtt. Két éve a válaszadók 77 százaléka vélte elfogadhatónak, sikeresnek vagy kiemelkedően sikeresnek a 2012-es üzleti évet cége számára, ez az arány 2015-ben, tehát a 2014-es évre vonatkozóan közel 94 százalékra emelkedett. A válaszadók leginkább az ipar, a technológiai- és az ICT (56-56 százalék) szektor, a logisztika és szállítmányozás (31 százalék), illetve a fogyasztói termékek és szolgáltatások (beleértve a médiát is) (27 százalék) fejlődését várják 2015-ben.
Arra a kérdésre, hogy melyek a felsővezetők munkahelyi elégedettségének legfőbb tényezői, még mindig a kihívás vezet, a függetlenség a másik prioritást élvező tényező, sőt, ez fontosabbá is vált, mint két éve, miképp a stressz szintje és a munka-magánélet egyensúlya, valamint a jó kapcsolat a közvetlen vezetővel is. Érdekes módon azonban a munkahelyen várható jövőbeni lehetőségek, mára vesztettek jelentőségükből, jelenleg az előrelépési lehetőségek, és az hogy a vállalat mely szektorban működik, számítanak a legkevésbé.
Arra a kérdésre, hogy a válaszadók szerint a szervezetek milyen elvárásokat támasztanak a vezérigazgatókkal szemben annak érdekében, hogy versenyképesek tudjanak maradni a helyi és regionális piacokon, a „nagyon fontos” válaszok között a termelékenység javításának képességét (74 százalék) immár megelőzte a rugalmasság és alkalmazkodóképesség (közel 83 százalék), illetve az erős értékek (59 százalék) és a kreativitás (59 százalék) is hangsúlyosabb szerepet kapnak, mint korábban. Nem meglepő, hogy idén a válságkezelési képességek már kevésbé tűnnek fontosnak, a mobilitás és a tekintély pedig a lista végén található.
A szervezetek számára még nehezebb megtartani a megfelelő munkaerőt, mint két éve. Jelentős változás, hogy míg két éve a megkérdezettek közel 23 százaléka állította, hogy a kulcs szakembereket könnyű megtartani, ma már mindössze 4,6 százalék véli így, és eltolódott a hangsúly a középvezetők és felsővezetők felé. A kulcs szakemberek és a vezetők megtalálása kapcsán szintén jelentős változás érzékelhető: míg két éve a vezetők 42 százaléka találta ezt könnyű feladatnak, addig ma már csak 17 százalék tartja így.
A megkérdezett cégvezetők többsége még mindig csak Magyarországon keres vezetőket, de 39 százalék már régiónkban és Európában is. A karrier célországok között a nyugat európai piacok vezetnek kb. 76 százalékal, Észak-Amerika szinte ugyanolyan csábító, mint legutóbb (64 százalék). Érdekes, hogy Nyugat- Európába és az USA-ba többen lennének hajlandóak költözni, mint Magyarországon belül más székhelyre.
A felmérésben résztvevő vállalatvezetők több mint 60 százaléka igénybe vesz fejvadász céget a kiválasztáshoz. „Az internet nem befolyásolta az elit fejvadászat piacát, a tanácsadók mellett szóló korábbi megfontolások továbbra is érvényesek” - véli Nagy Norbert.
„A cégvezetők viszont nem váltanak könnyen, nagyon körültekintően megnézik a cégkultúrát, a közvetlen munkahelyi személyi környezetet, az előttük álló kihívásokat. Nem véletlen, hogy a megkérdezettek közel 70 százaléka több mint öt éve van már jelenlegi pozíciójában” - teszi hozzá Nagy Norbert, a Stanton Chase magyarországi irodájának vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.