A Budapesti Értéktőzsde honlapján szerdán közzétett, a nemzetközi pénzügyi jelentési szabványok (IFRS) alapján készült gyorsjelentés szerint a cég bevétele viszont 161,442 milliárd forintra nőtt az egy évvel korábbi 151,857 milliárdról éves összevetésben, mivel a jelentősen magasabb rendszerintegrációs és információtechnológiai (RI/IT) bevételek, a készülékértékesítési és mobil adatbevételek több mint ellensúlyozták az alacsonyabb vezetékes és mobil hang-, illetve energiaszolgáltatásból származó bevételeket. A növekedésre éves viszonylatban is hasonló tényezők hatottak, így a 2017-es összes árbevétel 6,4 százalékkal, 610,9 milliárd forintra nőtt.
Tavaly az adózott eredmény 40,2 milliárd forint volt, ami 25,6 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2016-ban, mivel a működési eredmény és a pénzügyi ráfordítások javulását ellensúlyozta a 2016. negyedik negyedévben könyvelt egyszeri nyereségadó-bevétel hatása – közölték.
A Telekom 2018-ban enyhén csökkenő, 600 milliárd forint éves árbevételre és nagyjából 190 milliárd forint EBITDA (kamatfizetés, adózás és értékcsökkenési leírás előtti) eredményre számít.
A jelenlegi és várható működési és szabályozási környezet alapján úgy számolnak, hogy részvényenként 25 forint osztalékot fognak fizetni a 2018. évi eredmények után, a 2017-eshez hasonlóan.
A jelentés szerint a Telekom EBITDA eredménye tavaly a negyedik negyedévben 1,2 százalékkal 42,3 milliárd forintra emelkedett. Az éves EBITDA 1,0 százalékkal 185,7 milliárd forintra csökkent, mivel a magyarországi bruttó fedezet javulása és a macedón szegmensben elért magasabb EBITDA együttesen sem tudták ellensúlyozni a magyarországi végkielégítési költségek növekedését, illetve az egyéb működési bevételek csökkenését – írták.
A társaság éves mobil bevételei 5,4 százalékkal, 322,7 milliárd forintra emelkedtek, mivel a magasabb mobiladat- és készülékértékesítési bevételek ellensúlyozták az alacsonyabb hangbevételeket, Magyarországon és Macedóniában egyaránt. A vezetékes bevételek a 2016. évi 193,8 milliárd forintról 196,1 milliárd forintra nőttek tavaly. Az RI/IT bevételek 2017-ben 30 százalékkal, 87,5 milliárd forintra emelkedtek éves összehasonlításban. A jelentős növekedést a cég uniós forrásokkal magyarázta Magyarországon. Macedóniában ugyanakkor ezek a bevételek csökkentek, mivel az átmeneti politikai bizonytalanság okán számos nagy állami projektet elhalasztottak.
A nettó adósságráta (a nettó adósságnak az összes tőkére vetített aránya) 34,8 százalékra javult az egy évvel korábbi 39,3 százalékról.
Az egy részvényre jutó hozam tavaly 44,93 forint volt, szemben a 2016-os 52,10 forinttal.
A jelentés idézi Christopher Mattheisen vezérigazgatót, aki elmondta:
2017-ben a cég ismét erős teljesítményt mutatott fel, az első kilenc hónapban csoportszinten elért bevételnövekedés folytatódott a negyedik negyedévben is.
A 2016-ban elért jelentős egyszeri profitot fokozó tételek nélkül is sikerült a 2016. évi EBITDA szintet fenntartani, ami jó kiindulópont az idei évre – tette hozzá.
A szabad cashflow célt is túlteljesítették 3 milliárd forinttal, az évet 58 milliárd forint szabad cashflow-val zárták, míg a CAPEX (beruházás tárgyi eszközökbe és immateriális javakba) költésük 87 milliárd forint lett. Idén 90 milliárd forintot terveznek beruházásokra költeni a jelentés szerint. A szabad cashflow 2018-ban 60 milliárd forintra nőhet, az új székházba költözéshez kapcsolódó épületeladások miatt – mondta a vezérigazgató.
Az idén céljuk, hogy a vezetékes és mobil szolgáltatásokat igénybe vevő ügyfelekre még nagyobb figyelmet fordítsanak,
mivel egyedülálló a pozíciójuk mint az egyetlen olyan szolgáltatóé, amely képes ellátni a magyar háztartások teljes kommunikációs igényét. 2018-ra ez előző évhez képest enyhén csökkenő, de még mindig megközelítőleg 600 milliárd forint bevételt várnak. A változást az energia-üzletágból való kilépésükkel és a várhatóan alacsonyabb készülékértékesítési bevételekkel magyarázta, ezek a változások azonban várhatóan nem érintik a profittermelő képességüket – jelezte.
A Telekom részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek, a részvények legalacsonyabb ára 453 forint volt, a legmagasabb 525 forint, a papír szerdai záró ára 463,50 forint volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.