Philip Hammond a BBC rádiónak nyilatkozva pénteken kijelentette: „lesz egy folyamat”, amely a brit EU-tagság 2019 márciusára valószínűsíthető megszűnésének másnapján kezdődik, és addig tart, amíg a kilépés feltételeiről szóló, a brit kormány „várakozása és reményei szerint megszülető” megállapodás életbe nem lép.
Arra a kérdésre, hogy ez az átmeneti időszak milyen hosszú lehet, Hammond azt mondta: erre egyelőre nincs pontos válasz, mivel ez a kérdés még nem került hivatalosan napirendre. A pénzügyminiszter szerint azonban „széleskörű a konszenzus” abban, hogy ennek az átmeneti folyamatnak a 2022 júniusában esedékes következő brit parlamenti választásokig véget kell érnie.
Hammond a brit kormányon belül annak az irányzatnak a vezető képviselője, amelynek tagjai szerint a Brexit-folyamat során tekintettel kell lenni a brit üzleti szektor érdekeire is. A pénteki BBC-interjúban is hangsúlyozta: el kell kerülni, hogy Nagy-Britannia úgy lépjen ki az Európai Unióból, „mintha egy sziklafal széléről lépne le”.
A „sziklafal széle” – cliff edge – kifejezés mára a brit politikai közbeszéd szerves részévé vált, és azt a Brexit-változatot jelöli, amelynek alapján a brit EU-tagság a kilépési feltételek fokozatos életbe léptetésére szolgáló átmeneti időszak nélkül szűnne meg, sőt szélsőséges esetben úgy, hogy nem születik megállapodás sem az EU-val a Brexit feltételrendszeréről.
Az átmeneti időszakot a „kemény Brexit” hívei nem pártolják, de Philip Hammond vezetésével egyre szélesebb teret nyer az a meggondolás a kormányon belül is, hogy szükség van az átfogó kilépési megállapodásra az EU-val, és az egyezményben foglaltak érvényesítésére szolgáló bevezetési időszakra is a Brexit után.
Hammond a pénteki BBC-műsorban kijelentette: a brit EU-tagság megszűnése utáni első napon „nagyon sok minden ugyanúgy fog kinézni”, mint addig, például az áruforgalom jórészt ugyanúgy zajlik majd Nagy-Britannia és az Európai Unió között, mint most.
Arra a kérdésre, hogy a Brexit utáni kezdeti időszakban az EU-tagországok állampolgárai is megkötések nélkül beutazhatnak-e Nagy-Britanniába, a brit pénzügyminiszter azt mondta: „bizonyos időbe telik majd”, mire a brit kormány teljes mértékben érvényesíteni tudja az Európai Unióból érkezőkre vonatkozó majdani új bevándorlási szabályozást.
Hammond szerint „ez nem politikai döntés kérdése, hanem ténykérdés”, hiszen a bevándorlás újfajta szabályozásához kiterjedt új infrastruktúrát kell megteremteni, számos új alkalmazottra és új információtechnológiai megoldásokra lesz szükség, „mindez pedig időbe telik”.
Alig egy nappal Hammond pénteki nyilatkozata előtt Brandon Lewis, a brit belügyminisztérium bevándorlásügyi államtitkára viszont azt mondta a BBC rádiónak, hogy a brit EU-tagság 2019 márciusára várható megszűnésével véget ér a munkavállalók szabad beáramlása is az Európai Unió tagállamaiból, és addigra már hatályban lesz az új brit bevándorlási szabályozás.
A szabad munkaerőmozgás az Európai Unió négy alapvető szabadságjogának egyike – a javak, a tőke és a szolgáltatások szabad áramlásával együtt -, és Lewis szerint ha Nagy-Britannia kilép az EU-ból, ezeket az alapelveket „nyilvánvalóan” nem fogja jelenlegi formájukban érvényesíteni.
Lewis közvetlen főnöke, Amber Rudd belügyminiszter ugyanakkor a Financial Times című londoni üzleti napilapban ugyanaznap megjelent írásában arról biztosította a brit üzleti szektort és a külföldi EU-állampolgárokat, hogy a brit EU-tagság megszűnése után sem zárulnak be hirtelen az ajtók, mivel Nagy-Britanniának is érdeke, hogy „a legtehetségesebb, legjobb” munkavállalók számára vonzó helyszín maradjon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.