BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A világ egy erős Amerika feltámadásának lehet a szemtanúja

Az Egyesült Államok nyitott az üzletre, és ismét versenyképes, emellett partnerségre törekszik egy jobb világ megteremtésére – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök pénteken a davosi Világgazdasági Fórumon felszólalva.

Donald Trump a kereskedelemről szólva kiemelte, az Egyesült Államok nem huny szemet többé a méltánytalan kereskedelmi gyakorlatok felett, és nem hagyhatja, hogy egyes országok mások kárára kizsákmányolják a rendszert.

Mint mondta, támogatja a nemzetközi kereskedelmi együttműködéseket, de álláspontja szerint

az Egyesült Államoknak csak akkor szabad részt vennie ezekben, ha a korábbinál kedvezőbb feltételekkel teheti.

Mint mondta, a támogatja a szabad kereskedelmet, de csak akkor, ha az tisztességes és kölcsönös. Külön kitért a Csendes-óceáni Partnerségre (TPP), amelytől Washington az általa hátrányosnak ítélt körülmények miatt a múlt év elején visszalépett.

Donald Trump azt mondta, kész külön-külön tárgyalni a megállapodásban részt vevő országokkal. Hasonlóan nyitottnak mutatkozott az egyeztetésekre a transzatlanti szabadkereskedelmi egyezménnyel (TTIP) kapcsolatban is.

Donald Trump amerikai elnök felszólal a Világgazdasági Fórum 48. davosi találkozóján 2018. január 26-án.
Forrás: MTI | Fotós: Evan Vucci

Többször is elmondta, hogy számára az amerikai emberek érdekeinek képviselete az első. „Az Egyesült Államok elnökeként mindig Amerika lesz számomra az első, mint ahogy a többi ország vezetőinek is a saját országukat kellene az első helyre sorolniuk.” Az általa hangoztatott Amerika az első! jelszót azonban kiegészítette azzal, hogy „de nem az egyedüli”.

Az amerikai versenyképességet kiemelve és gazdasági eredményeit sorolva elsősorban az adócsökkentést – benne a társasági adó mérséklését

- taglalta. Ennek elfogadtatása volt szakértők szerint elnöksége első évének legnagyobb törvényhozási sikere. Donald Trump felhívta a figyelmet arra is, hogy az amerikai gazdaság növekszik, a tőzsdék szárnyalnak, a munkanélküliség alacsony, sokat csökkent például az afroamerikaiak körében is.

Mindezek alapján beruházásra szólított fel Amerikában. Hangsúlyozta, hogy soha nem volt alkalmasabb az idő erre. Azt hangoztatta, hogy az Egyesült Államokban tapasztalható gazdasági növekedés a világ többi részére is kedvező hatással van.

Méltatta az elnök a nemzetközi diplomáciában tett amerikai erőfeszítéseket is. Mint mondta, jelentős erőfeszítéseket tesznek az ENSZ-ben, gátat akarnak szabni az észak-koreai rezsim nukleáris fegyverkezésének, és továbbra is azon lesznek, partnereiket meggyőzve elejét vegyék annak, hogy Irán atomfegyverre tegyen szert. Kitért az Iszlám Állam terrorista szervezet megsemmisítésében elért eredményekre, valamint arra, hogy minden erőfeszítésükkel azon lesznek: Afganisztán nehogy ismét a terroristák fellegvárává váljon. Mindezekhez hozzátéve azonban azt is mondta, hogy van még tennivalójuk. Nem szólt azonban olyan, az elnöksége első évében sokat vitatott ügyekről, mint a globális felmelegedés vagy a menekültügy.

Donald Trump amerikai elnök a Világgazdasági Fórum 48. davosi találkozóján 2018. január 26-án
Forrás: MTI/EPA | Fotós: Laurent Gillieron

 

Beszéde végén röviden kitért a sajtóra, amellyel meglehetősen feszült a viszonya és amelyről most azt mondta: amióta elnök lett, ráébredt, hogy mennyire undok és hamis tud lenni a média. Szavait füttyszó kísérte.

Donald Trump csaknem húsz éve a hivatalban lévő első amerikai elnök, aki részt vett a davosi Világgazdasági Fórumon.

Legutóbb, 2000-ben Bill Clinton látogatott el a nagyszabású svájci eseményre, amelyen az idén a vezető politikusok közül mások mellett Angela Merkel német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök és Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő is részt vett.

A Reuters hírügynökség értesülései szerint az amerikai elnök csütörtök este nagyvállalatok, köztük a Nestlé, az SAP, a Siemens, a Deloitte és a Bayer vezetőivel vacsorázott együtt. A fórumon előtte kétoldalú megbeszéléseket folytatott, nemzetközi kérdésekről beszélt, a közel-keleti konfliktussal kapcsolatban például kilátásba helyezte, hogy felfüggesztik a palesztinoknak szánt segélyeket, ha nem hajlandók visszatérni a tárgyalásokhoz Izraellel, amelynek fővárosaként Trump decemberben elismerte Jeruzsálemet.

Trump az amerikai gazdaság helyzetéről szólva kiemelte, a tőzsdék szárnyalnak, a munkanélküliség alacsony, és jelentős adócsökkentést hajtottak végre.

Kijelentette, a világ egy erős és virágzó Amerika feltámadásának lehet a szemtanúja, és sosem volt a mostaninál kedvezőbb pillanat az építkezésre, a befektetésre és a növekedésre az Egyesült Államokban. Hozzátette: számára mindig az Egyesült Államok lesz az első, de ez nem azt jelenti, hogy az országa „egyedül lesz”. Az Egyesült Államok „nyitott az üzletre, és ismét versenyképes” – hangoztatta.

Donald Trump beszédében említést tett a nemzetközi diplomáciában tett amerikai erőfeszítésekről is: véleménye szerint síkraszálltak az ország atomprogramjának feltartóztatásáért, és azért is, hogy meggátolják Irán erősödését is. Sikereik közé sorolta az Iszlám Állam nevű terrorista szervezet jelentős meggyengülését Szíriában és Irakban, valamint az Afganisztánban. Ennek ellenére – mint mondta – még sok a tennivalójuk. Külön kitért az ENSZ-ben végzett munkájukra is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.