A kínai vezetés 2022. december 7-én szüntette meg a zéró-Covid-politikáját a tüntetések hatására. A zárlatokat és a karanténszabályokat eltörölték, már nem előfeltétel a negatív Covid-teszt a tömegközlekedési eszközök, edzőtermek igénybevételéhez, éttermek látogatásához. Január 8-án Kína megnyitotta külső határait is, és a beutazókra nem vezettek be karanténintézkedéseket.
A korlátozások eltörlése után a kórházaknak országszerte a fertőzések újabb hullámával kellett megküzdenie: 2022 decemberében naponta 9 ezer ember halt meg a koronavírusban, 2023 januárjában ez a szám napi 25 ezerre is nőhetett, és ez kihatott az ellátási láncok működésére.
A vírus terjedése komoly gondokat okozott a feldolgozóiparban és a világ legnagyobb kikötőiben. A legfőbb kérdés az, hogy mi vár a kínai gazdaságra az elkövetkező években, és milyen hosszú távú hatásai lesznek a zéró-Covidnak az ellátási láncok működésére. A világ ugyanis a Kína-központú ellátási láncokon keresztül kapcsolódik össze, és ezekben a láncokban tapasztalható mindenfajta fennakadás komoly gondot okoz a globális termelés és a gazdaság számára.
Különösen a globális egészségipart érinthetik érzékenyen az ellátási láncok problémái – írja a Global Edge. A kínai kikötőkben a gyártási megrendelések kiszállítása lassult, és a kikötőkből kifelé áramló áruk csökkenése a járvány legsúlyosabb ellátási láncbeli kihívásait okozhatja.
E lassulások miatt világszerte hiánycikké válhatnak a gyógyszerek, különösen az antibiotikumok és a vérhígítók.
Az orvosi eszközöket tekintve néhány ország különösen függ Kínától:
India például orvosi felszereléseinek 75 százalékát Kínából importálja.
Az Egyesült Államok a másik piac, amely nagymértékben függ a kínai orvosi szállítmányoktól. Kínából exportálják Amerika számára a legtöbb egészségügyi terméket, így az iparág a Covid újabb hulláma során sebezhetővé válik.
Noha az elmúlt év során az amerikai egészségügyi rendszer megpróbált alkalmazkodni az áruforgalmi zavarok okozta hiányokhoz, a Kínából érkező járványügyi adatok hiánya (a fertőzések száma és helye, a halálozási arány és a különböző változatok) megnehezítette az ellátási láncok működésének előrejelzését.
Az elemzők arra figyelmeztettek, hogy a legújabb Covid-hullám gazdasági hatásai hónapokig elhúzódhatnak: a kínai export a gazdasági növekedés motorját jelentette a pandémia idején, amely 2022 októberében két és fél év óta először csökkent. A kiskereskedelmi forgalom, amely a tavaszi sanghaji zárlatot követő hónapokban emelkedett, szintén romlott.
Borítókép forrása: Getty Images
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.