Az ENSZ közgyűlése szerdai ülésén határozatot fogadott el, melyben felszólítja Izraelt, hogy 12 hónapon belül vonuljon ki az általa megszállt palesztin területekről: a Gázai övezetből, Ciszjordániából és Kelet-Jeruzsálemből.
A világszervezet 193 tagállamát tömörítő testületben 124 ország támogatta a nem kötelező erejű határozatot. Negyvenhárom ország tartózkodott, tizennégyen – köztük Izrael és az Egyesült Államok – az előterjesztés ellen szavaztak.
Több ország pedig nem vett részt a szavazáson. Az izraeli külügyminisztérium reagálásában úgy fogalmazott, hogy az ENSZ-közgyűlés határozata a terrorizmust bátorítja, és rontja a béke kilátásait.
A dokumentumot több mint negyven ország nyújtotta be, és része a Palesztin Hatóság azon törekvésének, hogy határozottan megerősítse a Nemzetközi Bíróság júliusi tanácsadói véleményét, miszerint Izrael területeinek 1967 előtti határokon túli megszállása jogellenes volt. Bahrein, Egyiptom, Jordánia és Szaúd-Arábia mind támogatták az előterjesztést.
Az állásfoglalás felszólítja a Ciszjordániát és Gázát katonai felügyelet alatt tartó Izraeli Védelmi Erőket (IDF), hogy 12 hónapon belül teljes mértékben vonuljon ki ezekről a területekről a 19 követelésből álló kiterjedt lista részeként.
Ez magában foglalja az összes ciszjordániai település és előörs kiürítését. Az evakuálás részeként Izraelt arra kérik, hogy vonuljon ki Kelet-Jeruzsálem minden részéből, beleértve az óvárost is.
Izraelnek el kell távolítania „minden katonai erejét a megszállt palesztin területről, beleértve a légterét és a tengeri terét” – áll a szövegben. A határozat megtiltja minden olyan felszerelés és fegyver eladását az IDF-nek, amelyet az 1967 előtti vonalakon túli területeken, nevezetesen Ciszjordániában, Gázában és Kelet-Jeruzsálemben használnak. Az ezen területeken előállított összes termék bojkottjára szólít fel.
Az ENSZ arra kéri a tagállamait, hogy „tegyenek lépéseket az izraeli telepekről származó termékek behozatalának, valamint a fegyverek, lőszerek és kapcsolódó felszerelések Izraelbe történő szállításának vagy átadásának megszüntetésére… minden olyan esetben, amikor alapos okkal feltételezhető, hogy felhasználhatók a megszállt palesztin területen.”
Izrael 1967-ban szállta meg Ciszjordániát, a Gázai övezetet és Kelet-Jeruzsálemet a hatnapos háborúban. A palesztinok ezeken a területeken hoznák létre leendő államukat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.